Chinatown, Africa

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #1764 przez Wlodek
ciekawy i dość zrównoważony reportaż o chińskim zaangażowaniu w Afryce:
current.com/items/89565630/chinatown_africa.htm
Na przykładzie Angoli, jednego z ważniejszych afrykańskich partnerów Chin (Angola jest np. największym eksporterem ropy do Chin) widać jakie dylematy rodzi chińska polityka wobec kontynentu.
Jest też tu kilka świetnych smaczków - kontrast między sposobami zabawy miejscowych i Chińczyków, czy rewelacyjna scenka w małej wiosce gdzieś na angolskiej prowincji, koło której pracują Chińczycy.
Polecam.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #2235 przez Wlodek
nie tylko Chińczycy ciągną do Afryki, ale i Afrykanie do Chin. Ciekawy reportaż ze słynnego już 'Africa town' w Kantonie:
http://www.newyorker.com/online/multimedia/2009/02/09/090209_audioslideshow_nigeriatown

Napoleon Bonaparte

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #2237 przez YLK
Bardzo ciekawy fotoreportaz.

Jeszcze pod koniec lat 80tych glosno bylo o zamieszkach w Kantonie skierowanych przeciwko studentom afrykanskim.

W zeszlym roku idac uliczka z szeregiem malych sklepikow w Kantonie, takich, w ktorych zaopatruja sie co biedniejsi Chinczycy, glownie robotnicy sezonowi, bylem zaskoczony widokiem afrykanina siedzacego na malym zydelku przed jednym z nich, i pilnujacego sterty wielkich, oklejonych tasma pak. Ten reportaz wyjasnil wiele.

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #2245 przez Wlodek
te zamieszki to aby na pewno w Kantonie? Bardzo znane są te z Nankinu w grudniu'88
http://en.wikipedia.org/wiki/Nanjing_Anti-African_protests
Może na ich fali doszło do podobnych w innych miastach?

Napoleon Bonaparte

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #2246 przez homikus
Bardzo ciekawe reportaże, szczególnie ten o Chińczykach w Afryce, nie miałem okazji wcześniej zapoznać się bliżej z tym, jakże przecież interesującym, tematem. Dzięki!

Ale co do drugiego, pozwolę sobie na słowo komentarza. Nie od dziś Chińczycy starają się zwiększyć swoje wpływy w Afryce. Ma to między innymi odbicie w stosunkowo dużej liczbie stypendiów naukowych przyznawanych Afrykanom na uczelnie chińskie. W Wuhanie, na moim [desc=Central China Normal University]华中师范大学[/desc], było ich dość sporo, na sąsiednim [desc=Wuhan University]武汉大学[/desc] również. Dlatego przy różnych okazjach, na przykład w wuhańskich klubach, czy na (również między-)uczelnianych imprezach, poobserwować sobie ich samych oraz wobec nich Chińczyków nastawienie. Zastanowiły mnie wtedy dwie rzeczy:

1. Niesamowicie się alienują, tworząc swoje własne grupki stroniące tak od Żółtych, jak i Białych Braci. W dodatku dość ostentacyjnie to okazując. Ba! I w ogóle zachowując się co najmniej ostentacyjnie. Ale to i w Polszczy nierzadkie.

2. Bodajże z Towarzyszem ximinezem, Nadwornym Naszym Eunuchem, doszliśmy któregoś razu przy szklenicy w Pekinie do wniosku, że taki los tych ludzi, że nikt ich nie lubi. Biali mają brzydką skłonność do rasizmu, a Żółci tak bardzo, jak pokochali Amerykanów i Europejczyków (w szczególności za ich wypchane zielonością sakiewki), gardzą czarnymi Afrykanami. Czy to wniosek słuszny? Nie mam pojęcia i nie mam zamiaru uogólniać. Jednak takie właśnie wrażenie odniosłem ja, a także Towarzysz ximinez (jeśli dobrze pamiętam, jeśli nie - niech mnie poprawi :) ), w trakcie pobytu w Chinach.

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #2251 przez YLK

te zamieszki to aby na pewno w Kantonie? Bardzo znane są te z Nankinu w grudniu'88
http://en.wikipedia.org/wiki/Nanjing_Anti-African_protests
Może na ich fali doszło do podobnych w innych miastach?

Pewnie masz racje, wowczas bylem na pierwszym roku sinologii i moja znajomosc geografii Chin byla mierna, nie mowiac o tym, ze po 20 latach zatarly sie juz pewne fakty.

NB zabawne, ze Mira Sorvino, znana aktorka, napisala prace na temat antypatii Chinczykow wobec Czarnych. Okazuje sie, ze Mira byla w Pekinie w 1990 w ramach wymiany jezykowej, i spedzila tam 8 miesiecy. Jestem bardzo ciekaw, na jakiej uczelni...

Czas generowania strony: 0.190 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba