Wymowa "r" w j. mandaryńskim

Więcej
2 lata 3 miesiąc temu #6847 przez molski
大家好!
Uczę się j. mandaryńskiego od prawie dwóch miesięcy, w pierwszych tygodniach opanowałem wymowę, jednak do tej pory nie zdążyłem pojąć wymowy "r". Spotykam się z dwoma wariantami wymowy dla "r", np. 人 raz słyszę wymawiane jako "ren" wymawiane jakby po angielsku, a raz słyszę jako "żen". Domyślam się, że obie formy są poprawne, jednak nie do końca chodzi o taką odpowiedź. Chciałbym zrozumieć, dlaczego jest to wymawiane na wiele sposobów? Z początku myślałem, że może spowodowane jest to różnicami dialektowymi, geograficznymi, lecz usłyszałem jak jedna osoba jest w stanie wymówić w jednym zdaniu 人 raz jako angielskie "ren", a chwilę zaraz jako "żen". Pomógłby mi ktoś rozwikłać ten problem? :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 3 miesiąc temu #6848 przez achinger

Domyślam się, że obie formy są poprawne, jednak nie do końca chodzi o taką odpowiedź.

Taka jest chyba jednak odpowiedź! Ja, gdy mówię, staram się wstrzelić między angielskie "r" a polskie "ż" i mam poczucie, że udało mi się wymówić najpoprawniej. Konsultowałem ten problem niejednokrotnie z chińczykami i gdy się ich pyta, właśnie taka odpowiedź najczęściej pada: "jest to dźwięk pomiędzy "r" i "ż"!

Innym przykładem różnego wymawiania spółgłosek jest spółgłoska "w". Niektórzy wymawiają jak polskie "ł", a inni jak polskie "w", np. w słówku 文 (wén).

Powodzenia w nauce, zachęcamy do stawiania dalszych pytań!

Więcej
2 lata 3 miesiąc temu - 2 lata 3 miesiąc temu #6851 przez Monkey
Jeśli można coś jeszcze dodać, to powiem że to mandaryńskie "r" warto potraktować jako głoskę wymawianą z cofniętym językiem i przy dość charakterystycznym wysunięciu dolnej szczęki do przodu. Uzyskuje się przy tym łatwo właśnie ów efekt dźwięku pomiędzy "r" i "ż". Swoją drogą, ja w ten sam sposób traktuje głoski ch sh zh, łatwo się wówczas pozbyć swoistego "upolszczania" głosek chińskich.
Ostatnio zmieniany: 2 lata 3 miesiąc temu przez Monkey.

Więcej
2 lata 1 miesiąc temu #7062 przez ximinez
To, co koledzy napisali odnosi się do kontynentu. Na Tajwanie 'r' w nagłosie zbliża się, w porównaniu z kontynentalnym, do 'i', a retrofleksyjnej eryzacji w ogóle nie ma :)

Więcej
2 lata 1 tydzień temu #7115 przez WUSHI
W zależności od tego w jakiej części Chin się znajdujesz lub z jakim native speakerem się uczysz- z jakiej prowincji, tak brzmi chińskie "r".
Czy mówi się angielskie r czy, r mówi się tak jak ż - to nie ma znaczenia, każdy cię zrozumie ;)
Zazwyczaj, aby poprawnie wypowiedzieć chińskie r trzeba język posunąć do tyłu (tak jakbyśmy chcieli wsadzić go do gardła) i w taki sposób wypowiedzieć r.

akademiachinskiego.com.pl/

Więcej
1 rok 9 miesiąc temu - 1 rok 9 miesiąc temu #7259 przez kerek
Jeśli znasz dobrze angielski to polecam www.hanbridgemandarin.com/ Rejestrujesz się, a potem czatujesz na Chińczyków, którzy właśnie dołączyli (największa szansa, że są aktywni :) ) i proponujesz wspólne czatowanie na Skype'ie celem wzajemnego uczenia wymowy.
Ostatnio zmieniany: 1 rok 9 miesiąc temu przez admin.

Czas generowania strony: 0.162 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba