Nieszczęsne tony...

• Gość
  • Gość
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #453 przez
Chiński jest językiem tonalnym i fakt ten nie jest nowością zapewne dla nikogo na tym Forum. Problem z tonami polega na tym, że nie wiadomo właściwie, jak się ich uczyć i czy przeciętny cudzoziemiec z Europy jest w stanie ich się nauczyć w ogóle...Kieruję to pytanie do sinologów z doświadczeniem: ile czasu i wysiłku zabrało Wam nauczenie się wymawiania tonów do takiego poziomu, żeby rozumieli Was Chińczycy i vice versa? Jak to w ogóle możliwe, że tony nie znikają w śpiewie, krzyku i mowie potocznej? No, bo chyba nie znikają...znikałoby też znaczenie, prawda?
EDIT: Chiński to pewne uproszczenie, chodzi mi ściślej o wariant mandaryński, bo z kantońskim chyba mniej ludzi miało do czynienia. Jeżeli chodzi o mnie, to ja (chyba) środkowego i przedostatniego tonu po kantońsku w ogóle nie potrafię rozróżnić :P.
Ostatnio zmieniany: 8 lata 7 miesiąc temu przez .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Gość
  • Gość
8 lata 7 miesiąc temu #456 przez
Jako teoretyk, i w zasadzie kompletny lajek chętnie odpowiem:
1. Nie ucz się tonów "oddzielnie". Prawidłowa wymowa przyjdzie sama (albo nie), w miarę postępów w nauce. W praktyce zdecydowana większość europejczyków nie wymawia prawidłowo tonów w zdaniach, niemniej Chińczycy jakoś odczytują sens z kontekstu.
2. Istotnie, zwykle w śpiewie tony ulegają zmianie, dlatego teksty piosenek są tak napisane żeby to zbytnio nie przeszkadzało. Podobno na Tajwanie dba się jednak (czasem) o dopasowanie melodii do tonów tekstu.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #474 przez homikus
fluor ma rację w tym, że Chińczycy, mimo bardzo częstego braku tonalności w chińskim w wydaniu Europejczyka, albo wręcz kompletnego mętliku i zamieszania, najczęściej z kontekstu potrafią wywnioskować sens wypowiedzi. Raz lepiej, raz gorzej, ale da się.

Faktycznie, tonów nie można uczyć się osobno. Po wstępnym poznaniu zasad i brzmienia po prostu trzeba ćwiczyć i ćwiczyć pod okiem kompetentnego instruktora i w pewnym momencie zorientujesz się, że właściwie mówisz już odruchowo w tonach. Albo że nie mówisz w ogóle. Cóż, trzeba dużo słuchać, czytać na głos, rozmawiać.

Jednak nic nie gwarantuje sukcesu. Znam ludzi, którzy mimo wielu lat nauki chińskiego za nimi nie potrafią rozróżnić tonów, usłyszeć ich, a co dopiero poprawnie się nimi posługiwać. Prawdą chyba jest to, że potrzebny tutaj choć szczątkowy słuch muzyczny. Tak mi się zdaje. Szczególnie, że z tego co widzę, ludziom z muzycznym wykształceniem faktycznie łatwiej przychodzi posługiwanie się tonami i robią to znacznie poprawniej.

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #637 przez Wujek Fido
Metodą "na skróty" jest uczenie się całych fraz/zdań wraz z ich melodią (intonacją, czy akcentem zdaniowym, jak zwał tak zwał) - tony na bok. To raczej nie nadaje się na podstawową metodę dla poważnych studiów językowych, ale dla dorywczej nauki niezbędnych fraz może sie przydać. A może nie, sam już nie wiem dlaczego czasem mnie rozumieją a czasem nie, choć alkohol znacząco poprawia wymowę tonów.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #675 przez Marcin
Witam...no tony mnie załamały, postanowiłem się uczyć języka sam, kupiłem samouczek(książka+2CD), i jak jeszcze lektor wymawia te tony to ja je jeszcze rozpoznaje - chociaż ten opadająco-wznoszący to dla mnie makabra.
Fajna rada, żeby jednak na początku na tony nie zwracać zbyt wielkiej uwagi :) Dzięki temu wiara mi powróciła :) I po 2 miesiącach jednak spróbuje raz jeszcze

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #677 przez ximinez
Nie zawracanie sobie głowy tonami w chińskim to jak nie zawracanie sobie głowy końcówkami fleksyjnymi w polskim. Jak się źle nauczysz, to potem trudno będzie Ci nadrobić.

Czas generowania strony: 0.405 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba