253 miliony internautów

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #120 przez homikus
Agencja Xinhua (新华) poinformowała ostatnio , że z końcem czerwca liczba internautów w Chinach osiągnęła 253 miliony, co daje ponad 56 procent więcej w porównaniu z analogicznym momentem roku 2007. Ponadto spośród tych 253 milionów aż 214 (czyli ponad 80 procent) to użytkownicy korzystający z szerokopasmowego dostępu do internetu (ach, jakże Polsce relatywnie daleko...).

W dodatku ogólna liczba chińskich internautów znacznie przewyższyła już tę amerykańskich (217 milionów w czerwcu).

No dobrze. Z jednej strony to bardzo dobrze, że internet w Chinach rozwija się tak szybko, że coraz więcej ludzi, i to w tak szybkim tempie, ma możliwość zorganizowania sobie dostępu do sieci, że w ogóle nie jest to już dobro w jakimkolwiek stopniu luksusowe, etc. etc.

Ale z drugiej? Cenzura i kontrola internetu w Chinach nie jest mitem. Spędziłem tam rok i doskonale odczułem ją na własnej skórze. Do wielu, bardzo często najważniejszych, treści Chińczykom wciąż odmawia się dostępu, równie często z powodów tak irracjonalnych jak zwyczajnie głupich.

Ja naturalnie przygotowałem się odpowiednio przed wyjazdem i dowiedziałem się, jak zabezpieczenia omijać. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, ba!, wręcz dziecinnie proste, więc mogłem sobie surfować do woli po czym mi się tylko spodobało, jednak któż tam ma o tym wiedzieć? Skąd nawet mają wiedzieć, do czego blokuje im się dostęp, kiedy największe światowe korporacje informatyczne zgodnym chórkiem przyklaskują rządowi w jego cenzorskich poczynaniach?!

Zastanawia mnie po prostu, jak mogło dojść do tego, że w kraju już nie tylko o największej liczbie ludności, ale także o najliczniejszej społeczności internetowej, społeczności nowej generacji, społeczności związanej z czymś, co jest jednym z największych osiągnięć naszych czasów i jednym z ich znaków, no więc jak mogło tam dojść do tego, że obowiązuje zwyczajna cenzura i jedno wielkie internetowe kłamstwo? I dlaczego nic się prawie nie zmienia, ba!, posuwa się dalej i dalej?

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #125 przez lucyna
to i tak trochę mało jak na ilość mieszkańców

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #152 przez ximinez
Chiński internet zmienia się równie szybko, jak szybko rośnie liczba użytkowników. Jeszcze niedawno chińskie fora były grzeczniutkie i zgodne, niemal jak oficjalnie promowany obraz społeczeństwa. Ostatnio trafiłem na forum KDS (宽带山), czyli "góra szerokopasmowego internetu", które stanowi pewien powiew świeżości. Przekleństwa, seks, drażliwe tematy (choć póki co nie polityczne) - to wszystko pachnie zmianami w powietrzu. Kto wie, może za jakiś czas parcie na zmiany nabrzmieje i cała ta cenzura runie w płomieniach...

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #157 przez homikus
Hm, tak, mi też się zdarzało trafiać na fora... "dyskusyjne" ;), które zadziwiały mnie swoją... otwartością. Jednak wychodziłem zwykle z założenia, że nie sposób wszystkiego kontrolować i co mniej szkodliwe miejsca jakoś się zachowują, to w sumie nieuniknione.

Jednak czy widzisz jakieś parcie Chińczyków w kierunku dalszych zmian? Jakiś zapał, chęci? Bo mi się wydaje, tak samo wydawało mi się w czasie pobytu w Chinach, że oni właściwie niewiele chcą; jeśli są zmiany - OK, fajnie, zmiany dobre; jeśli nie ma zmian - no nic, jest jak jest, właściwie to nie jest źle. Jak coś jest na cenzurowanym, no to jest. Jeśli nie jest, to nie jest. Raz na wozie, raz pod wozem. I tak dalej, i tak dalej.

Może się mylę, ale ja żadnych dążeń i celów nie widzę.

Promocja SinoForum

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #4032 przez KOCHAMAZJE
  ale w  sumie z tą cenzurą w Chinach jest podobno lepiej niż w  Arabii Saudyjskiej  co oznacza ze nie naprawdę to nie jest tak źle ;)

Więcej
6 lata 4 tygodni temu #4034 przez homikus
O 圣母玛利亚, a to odśnieżyłeś temat sprzed blisko trzech lat! :P

Abstrahując jednak od powyższego, pozostaje on nadal aktualny. I mimo że prawdopodobnie sytuacja ma się trochę inaczej, niż te prawie trzy lata temu (dokładnie nie wiem, nie mój obszar zainteresowań), to jednak samo zagadnienie pozostaje.

A i moja wyrażona tu opinia, jak również karygodny wręcz brak obiektywizmu i negatywne nastawienie wymagają gruntownej rewizji.

Muszę sobie podumać :)

Promocja SinoForum

Czas generowania strony: 0.255 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba