Czy istnieje Polonia w Chinach?

Więcej
8 lata 2 dni temu #2544 przez Camillvs
Hańba! Rodaka potraktować źle na obczyźnie, to chyba tylko Polacy potrafią...

Wiem, że w Wuhanie są ludzie pracujący tu już jakiś czas, kumpla siostra, jej mąż Anglik i ich dziecko oraz polskie małżeństwo, którego dwoje dzieci uczęszczało do liceum chińskiego, teraz studiują w Polsce.

Ale żeby o jakiejś Polonii mówić, to zdecydowanie za mało.

人在江湖,身不由己!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 2 dni temu #2545 przez xiaobai

E tam hańba - to wiekowa tradycja polskiego piekiełka siegająca jeszcze emigracji po powstaniach....
Chociaż ja z Azji nie mam złych doświadczeń - raczej neutralne (ty ode mnie nic, ja od Ciebie nic...i lepiej nie zmieniać) ale i kilka super 

Więcej
8 lata 2 dni temu #2546 przez Ling Ling

Nie wiem, czy tylko, ale niezwykle trudno jest mi wytłumaczyć znajomym Japończykom, Koreańczykom, a już szczególnie Europejczykom i "północnym Amerykaninom", że nie znam tutejszych Polaków, a jeszcze trudniej, że wcale mnie do nich nie ciągnie i mam potrzeby przebywania między "swoimi". Picie wódki i jedzenie kiełbasy to nie są moje ulubione rozrywki ;) Wolę 點心 i hiking :D Nie po to przyjechałam do Hongkongu, by teraz wokół siebie budować "mała Polskę".
Dyplomatycznie mówię, że przyjaciół wybieram sobie podług charakteru, a nie paszportu, co zresztą jest prawdą :)

我唔係西人,我係雞蛋。

• Gość
  • Gość
7 lata 6 miesiąc temu #2804 przez
Cześć Wszystkim!
Zapewne nie wiele wniosę w tą dyskusję, ale jako osoba "na stałe" mieszkająca w Chinach, a konkretnie w Pekinie, ośmielę się zabrać głos. Otóż nieprawdą jest iż w Chinach nie istnieje "zielona karta". Jak najbardziej istnieje, ale aby ją otrzymać należy spełniać pewne wymagania, a przynajmniej jedno z nich. Nie jest to łatwe zadanie z tym się zgadzam, tym niemniej nie jest to niemożliwe.
Ja jako, że wyszłam za mąż za Chińczyka, miałam z miejsca ułatwione zadanie w niemal każdej kwestii urzędowej. Od początku przedłużam wizę raz na dwa lata, ale już niebawem mogę złożyć podanie o wydanie karty na 10 lat, o czym na wstępie poniformowano mnie w urzędzie( jedynym warunkiem dotyczącym małżonków jest pięcioletni starz zwiazku ).  Brak informacji na tem temat wynika, moim zadniem z faktu iż wciąż nie wiele jest małżeństw polsko-chińskich, a jeszcze mniej tych które zdecydowały się na stałe zamieszkać w Chinach. Tak jak każde inne cywilizowane panstwo rownież Chiny posiadają szereg udogodnień dla małżeństw mieszanych. Ja mam tutaj zdecydowanie mniej problemów z pobytem stałym niż mój mąż w Polsce z przedłużeniem jednej głupiej wizy. Tak więc nie taki diabel straszny. Więcej na temat "zielonej karty" tutaj: http://www.ebeijing.gov.cn/feature_2/ResidinginBeijing/LegalProcedures/PermanentResidencePermit/t1034953.htm
  No i już się więcej nie wymądrzam ;)

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #2805 przez YLK
Ciekawa informacja. Daj znac, jak dostaniesz ten permanent residence permit - jeszcze nigdy go nie widzialem.

Krotka nota o tym:
http://www.chinadaily.com.cn/china/2009-08/23/content_8605342.htm

Szkoda, ze nie mozna dostac tej "karty" przez zasiedzenie...:(

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu #2844 przez Camillvs

http://www.ebeijing.gov.cn/feature_2/ResidinginBeijing/LegalProcedures/PermanentResidencePermit/t1034953.htm

Znowu nazywa sie obcokrajowcow "aliens", a nie "foreigners". Czy wie ktos skad taka forma? Ktos jest kiepski w tlumaczeniu? ;)

人在江湖,身不由己!

Czas generowania strony: 0.267 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba