Czy istnieje Polonia w Chinach?

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #2846 przez homikus
Alien również może oznaczać obcokrajowca, to nie wymysł Chińczyków. Jenak jest to chyba nieco niegrzeczna forma.

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3186 przez YLK
Odgrzewam starego kotleta, bo przegladajac strone naszej ambasady w Pekinie natrafilem na informacje o Polakach w Chinach:
http://www.pekin.polemb.net/?document=45&PHPSESSID=5e5c17d657550c506505482ce8ec08b3
Wynika z niej, ze nie ma w Chinach Polakow z prawem stalego pobytu w Chinach. Nie mam pojecia, kiedy te informacje byly opublikowane i czy wciaz sa aktualne, jestem ciekaw, jak wyglada sytuacja na dzien dzisiejszy.

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3187 przez Yao laoshi
Informacja wydaje się dość aktualna, jeśli chodzi o liczby i charakterystykę Polonii.

Występuje tam jednak poważna nieścisłość:
Podstawą prawną pobytu tych osób jest residence permit i odnawiane co pół roku wizy chińskie (jedynie kilka osób posiada roczne prawo pobytu).

Residence permit, czyli - nazwijmy to po polsku - pozwolenie na pobyt jest właśnie rocznym (z reguły, bo czasem można dostać dwuletnie) prawem pobytu i posiadają je wszyscy pracujący tu legalnie lub studiujący Polacy (a nie jedynie kilka osób)

Otrzymanie residence permit nie zwalnia obcokrajowców z konieczności posiadania ważnej wizy.

Otóż zwalnia. Każdy posiadacz pozwolenia na pobyt może w dowolnej chwili (w okresie ważności pozwolenia) wyjechać i ponownie wjechać na terytorium ChRL bez konieczności posiadania jakiejkolwiek wizy. Jeszcze kilka lat temu było rzeczywiście inaczej: pozwolenie na pobyt było niezależnym dokumentem, a jego posiadacz musiał występować o wizę wjazdową, jeśli w okresie jego ważności chciał opuścić terytorium Chin i ponownie na nie wjechać. Odkąd pozwolenia na pobyt zaczęto wklejać do paszportów (teraz bardzo przypominają wizulanie wizy) nie ma już takiej konieczności. Ważne pozwolenie na pobyt działa przy wjeździe do Chin jak wiza.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3188 przez YLK
Zignorowalem te niescislosci, ale ich obecnosc sprowokowala mnie do zapytania o aktualnosc innych zamieszczonych w artykule informacji.

Dla nas tez byla to ciekawa innowacja, gdy w 2005 zamiast przedluzac 居留证 (w postaci ksiazeczki) i dawac 工作签证, do paszportu zaczeto wbijac 居留许可; funkcjonuje to jak wiza z prawem wielokrotnego przekraczania granicy, choc wiza - przynajmniej z nazwy - nie jest.
Przyjrzalem sie dokladnie dawnych wizom i 居留许可 w moim paszporcie, i jedyna roznice, jaka widze, to inny poczatek liter w ciagu na dole. Zamiast liter VL (Visa L) jest teraz R< (czyli Residence). Poza tym cala reszta jest analogiczna.

W kazdym razie czekam cierpliwie na informacje o pierwszym Polaku, ktory dostanie zielona karte... :)

NB z dobrze poinformowanych zrodel slyszalem, ze niedlugo w Pekinie zagosci na dluzej pewna wazna persona z poznanskiej sinologii - wiesz juz cos o tym?

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3189 przez Yao laoshi

NB z dobrze poinformowanych zrodel slyszalem, ze niedlugo w Pekinie zagosci na dluzej pewna wazna persona z poznanskiej sinologii - wiesz juz cos o tym?

Wiem, wiem ;-)

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3190 przez s_k
Od 6. stycznia dokładnie :-)

Czas generowania strony: 0.190 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba