13 kwietnia 2011 - ponowne przenosiny + gigant aktualizacja :)

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #4203 przez homikus
13 kwietnia 2011

Pochwalony niech będzie 上帝!

W obowiązku poczułem się poinformowania Szanownych Forumowiczów o szeregu zmian technicznych, które zasadniczo dobiegły końca (ale nie do końca ;) ), a które działy się przez ostatnie mniej więcej półtora tygodnia i były powodem kilkukrotnej kilkugodzinnej niedostępności forum. To i owo co bardziej uważny Czcigodny zapewne już zauważył, niemniej, spieszę z podsumowaniem całości.

A dzieli się całość rzeczona na dwie główne części oraz bliżej nieokreśloną liczbę części będących częściami części głównych.

Punkt zatem pierwszy:

Kilka dni temu, a konkretnie przedwczoraj, dobiegły końca przenosiny SinoForum na nowy serwer. Biorąc pod uwagę częstotliwość tych podróży, można by zapewne dojść do wniosku, że to cesarskie hobby i nie byłoby to tak do końca racji pozbawione ;D Zapewne normalnie bym o tym nie pisał, ale przenosiny te są pod jednym podstawowym względem wyjątkowe. Mianowicie, po raz pierwszy w swej niekrótkiej już historii SinoForum działa na moim prywatnym, postawionym zupełnie od zera serwerze. Fizycznie zlokalizowany jest w datacenter niemieckiej firmy Hetzner , jednego z największych i najlepszych w Europie dostawców tego typu usług. Niefizycznie - od zera postawiony, administrowany i optymalizowany przeze mnie osobiście serwer www.

Dotąd korzystałem głównie z usługi zwanej hostingiem współdzielonym, czyli wszystkim zarządza dana firma, a daje tylko konto do podstawowych ustawień i możliwość wrzucania stron (to w dużym skrócie). Minusem tego jest fakt, że na jednym fizycznym serwerze postawione są zwykle dziesiątki, jeśli nie setki kont, co daje setki, a czasem i tysiące stron i serwisów internetowych na jednej maszynie. To oznacza bardzo ograniczony dostęp do zasobów serwera, co ma gigantyczny wpływ na wydajność, szczególnie w godzinach ogólnego wzmożonego ruchu na wszystkich tych stronach (popołudniami). Teraz problemu tego nie ma, gdyż serwer ma swoje własne zasoby i nic innym do nich. Poza tym, cała konfiguracja zależy już tylko ode mnie.

Utrzymuję kilka stron i serwisów internetowych. Z czasem rosną, użytkowników przybywa etc., wymagane jest coraz więcej zasobów. Stąd właśnie potrzeba przenosin.

Ale ma to i swój minus. Sam sobie rzepkę skrobię, a informatykiem jestem domorosłym i do specjalisty mi daleko. Często wiele ustawień da się zoptymalizować dopiero po jakimś czasie nieprzerwanego funkcjonowania serwera. I stąd moja prośba: w przypadku jakichkolwiek problemów technicznych z forum, znacznego spadku wydajności, błędów bazy danych, błędów skryptów etc. etc. - bardzo proszę o poinformowanie mnie o tym fakcie. Jeśli chodzi o wydajność, to dotąd chyba raczej nie było z nią problemu, więc niekoniecznie każdy musi zauważyć różnicę, jednak faktycznie powinna ona wzrosnąć w granicach rozsądku. Weźmy za przykład Galerię, która - przynajmniej u mnie - śmiga jak błyskawica, co jej się dotąd rzadko zdarzało :)

To chyba tyle w tym punkcie. Wobec tego

punkt drugi:

Od początku swojego istnienia SinoForum oparte jest na skrypcie SMF. Jednak od tych niemal trzech lat ani razu nie przeprowadziłem generalnej aktualizacji, a nowych wersji wyszło już w tym czasie kilka. No i wreszcie się za to zabrałem.

W związku z tym dziś rano zakończona została aktualizacja silnika SinoForum do najnowszej dostępnej jego wersji.

W praktyce oczywiście, z punktu widzenia Użytkownika, nie jest to nic wielkiego, ponieważ zasadniczo forum wygląda, jak wyglądało. Ale: przebudowałem całą skórkę, wywaliłem śmieci, kilka rzeczy zmieniłem, kilka doszlifowałem i mimo faktu, że wygląd zasadniczo został, to w swoich szczegółach doczekał się wielu zmian. Poza tym wywaliłem kilka niepotrzebnych funkcji, uporządkowałem kod etc. Krótko - ogarnąłem ten cały burdel, który się nagromadził przez prawie trzy lata :)

Pewnie będę jeszcze kombinował z paroma rzeczami, może to i owo dodam, to i owo zmienię, otwarło się kilka nowych możliwości. W związku z tym ponowna moja prośba: w razie wystąpienia jakichś błędów proszę o wiadomość.

A co do funkcjonalności: jeśli ktoś zauważy brak jakiejś funkcji i zatęskni za nią, proszę dać znać. Jeśli nikt z niczym się nie zgłosi, oznaczać to będzie, że faktycznie żadna z nich nie była nigdy potrzebna :)

Uff. To tyle chyba. Ciekawym, czy ktokolwiek to w ogóle przeczyta w całości ;D

Pozdrawiam!

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum
Ostatnio zmieniany: 5 lata 10 miesiąc temu przez .
Temat został zablokowany.
Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #4207 przez achinger
Właśnie przeczytałem całość. Również jestem domorosłym webmasterem i wątki dotyczące spraw technicznych SinoForum są dla mnie tak samo ciekawe jak te dotyczące wybranych sino-spraw.

Rozważam możliwość zakupu http://www.qnap.com , czyli czegoś w rodzaju domowego serwera z możliwością utrzymywania na nim stron internetowych i szeregiem innych fantastycznych funkcji. Czy nie sądzisz, że byłaby to tańsza opcja niż np. serwer dedykowany?
Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #4208 przez ximinez
Więcej
6 lata 3 miesiąc temu - 6 lata 3 miesiąc temu #4209 przez homikus

Rozważam możliwość zakupu http://www.qnap.com , czyli czegoś w rodzaju domowego serwera z możliwością utrzymywania na nim stron internetowych i szeregiem innych fantastycznych funkcji. Czy nie sądzisz, że byłaby to tańsza opcja niż np. serwer dedykowany?

Domowego, czyli utrzymywanego w domu? Takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Ba! W ogóle nie nadaje się do utrzymywania stron publicznych. A przynajmniej na razie. Z tej prostej przyczyny, że u dostawców internetu domowego maksymalna prędkość transferu wychodzącego jest bardzo niska. Do użytku prywatnego wystarcza w zupełności, ale... No niech to nawet będą, powiedzmy, dwa megabity, czyli 256 kilobajtów na sekundę. Teraz wyobraź sobie kilku (zaledwie!) użytkowników naraz. I co każdy z nich dostanie? No niewiele. Do tego dochodzą roboty wyszukiwarek, które co chwila indeksują zawartość. A jest tych robotów w sieci sporo i potrafią zeżreć niemało łącza (spójrz na statystyki na dole strony głównej forum, bez przerwy jakieś roboty nam tu przesiadują). A niech tych użytkowników będzie nagle 20. Z ich punktu widzenia prędkość ładowania strony byłaby gorsza niż za pośrednictwem modemu telefonicznego sprzed 15 lat ;) A przeciętna dzisiejsza strona to z reguły kilkaset kilobajtów danych do ściągnięcia za pierwszym razem. Kilkadziesiąt przy stronach bardzo ubogich.

Dla przykładu, serwer na którym stoi SinoForum podpięty jest do portu stumegabitowego w obie strony, co oznacza łącze o przepustowości 12,5 megabajta na sekundę. Sprawdzałem, zgadza się. Różnica jest znacząca!

Być może, że kiedyś, w dalekiej przyszłości, internet w domach będzie równie zabójczo szybki. Ale póki co, takie rzeczy to nawet nie w Korei Południowej, która słynie z najszybszych na świecie łącz domowych :)

Promocja SinoForum
Ostatnio zmieniany: 6 lata 3 miesiąc temu przez .
Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #4217 przez achinger
To mi wiele wyjaśniło, dzieki.
Więcej
5 lata 10 miesiąc temu #4506 przez homikus
Józefie Cieślo! Chyba byłem mocno czymś odurzony w trakcie pisania całego tego wywodu z początku wątku... Co prawda i teraz nieodurzony nie jestem, ale dopiero w tym momencie dostrzegłem szereg kary najwyższej godnych błędów językowych, które czym prędzej poprawiłem :)

Za różnego rodzaju nietrzeźwość swoją Cesarz niniejszym najmocniej poddanych swych przeprasza!

Promocja SinoForum
Czas generowania strony: 0.198 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba