Muzyka tradycyjna (二胡,琵琶 etc.)

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu - 8 lata 3 miesiąc temu #1487 przez homikus
Lubicie chińską muzykę tradycyjną? Na przykład właśnie na 二胡 czy 琵琶?

Ja ostatnio zainteresowałem się nią troszkę bardziej, niż zwykle (co wcale nie znaczy bardzo bardzo ;) ) i coś tam sobie od czasu do czasu wynajduję i słucham. Na przykład:

劉芳 (Liu Fang) - jedna z najbardziej chyba znanych wykonawczyń muzyki tradycyjnej na 琵琶. ( strona oficjalna ):

雷强 (Lei Qiang) - do pan dla odmiany specjalizujący się w 二胡, który to flet wyjątkowo sobie upodobałem ( Wikipedia ):

a także

賈鵬芳 (Jia Peng Fang) - również specjalista od 二胡, jednak on od pewnego momentu klasyczne utwory łączy z nowoczesnymi środkami muzycznego wyrazu, że się tak wyrażę, przez co powstają bardzo ciekawe i miłe w odbiorze aranżacje:

A Wy?

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum
Ostatnio zmieniany: 8 lata 3 miesiąc temu przez .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #1488 przez YLK
Od poltora roku ucze sie grac na 古琴. Swego czasu ogladalem spektakl 昆曲 pt. 牡丹亭 i zachorowalem na te forme sztuki, bo juz myslalem, ze chinska wrazliwosc konczy sie na wrzaskliwej 京剧. Poza tym jeden z moich nauczycieli 古琴 zasugerowal sluchanie 昆曲 poniewaz technika spiewu pozwala na wzbogacenie techniki gry na 古琴 i obie formy sztuki przenikaly sie wzajemnie w rejonie delty Yangzi.

Jesli chodzi o muzyke na 古琴, to swego czasu rekomendowalem na tym forum kilka utworow, ale chyba byly zbyt hermetyczne, bo odzewu nie bylo. Tak czy inaczej polecam wszystko w wykonaniu 龚一 i 成功亮, a ze starszej generacji - 吴兆基 i 管平湖. Wu traktowal gre na Guqinie jako forme medytacji/kontemplacji, utwor  管平湖 natomiast polecial w kosmos poza uklad sloneczny na pokladzie sondy Pioneer - jako jedyny utwor muzyczny. Moze choc spodoba sie mieszkancom cywilizacji pozaziemskich... ;D

Utwory: 广陵散, 高山, 流水, 酒狂, 平沙落雁 i wiele innych. Mozna ich posluchac na sajcie ktory podal homikus:
cn.last.fm/search?m=all&q=%E5%8F%A4%E7%90%B4

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #1510 przez ximinez
Miałem ostatnio trochę większą niż zazwyczaj (i niż bym chciał) styczność z 京剧 oraz sztandarowym jej instrumentem, czyli 京胡 i muszę przyznać, że opera to jednak nie dla mnie. Moje barbarzyńskie, laowai'owe ucho nie może znieść długo "wrzaskliwej", jak to YLK ujął, muzyki. Choć tradycyjna, chińska muzyka jako taka podoba mi się. Szkoda tylko, że kojarzy się z restauracjami ;)

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #1519 przez homikus
Haha, co do opery pekińskiej - zgadzam się w zupełności! Miałem przyjemność brać udział w spektaklu w Pałacu Letnim w Pekinie i... nigdy więcej. OK, choreografia ciekawa, czasem nawet imponująca, ale muzyka i śpiew... Nie dla mnie.

Promocja SinoForum

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #1602 przez qq9041656
呵呵,有品位。

Więcej
8 lata 6 miesiąc temu #1619 przez homikus
什么意思?

Promocja SinoForum

Czas generowania strony: 0.176 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba