Ostrożnie, pożądanie (色,戒)

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #419 przez homikus
Właśnie obejrzałem sobie wspomniany w tytule dość głośny film Ostrożnie, pożądanie (Lust, Caution - 色,戒), oparty na opowiadaniu autorstwa Eileen Chang, wydanym w 1979 roku. Film wyreżyserował Ang Lee, twórca między innymi Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka czy Tajemnicy Brokeback Mountain.

Szczerze mówiąc, żeby poczuć się w pełni usatysfakcjonowanym, powinienem obejrzeć film jeszcze raz. Za pierwszym razem skupić się na przepięknym obrazie Szanghaju przełomu lat 30. i 40. XX wieku, a dopiero za drugim na treści. Ponieważ nie wiedziałem byłem tego wcześniej, skupiałem się na obu rzeczach na raz ;D

A popatrzeć jest na co... Zresztą, podobno w scenografię włożono stosunkowo spore pieniądze. Ale chyba się udało, nie sposób oprzeć się urokowi przedstawionego w ten sposób w filmie Szanghaju. Szczególnie, że to już zamierzchła przeszłość i dziś o takim jego stanie można sobie co najwyżej pośnić.

Od strony fabuły natomiast - z jednej strony polityka, walka polityczna, podziemie, opozycja. Z drugiej - czysto "zawodowe" i wyrachowane namiętności, które wymykają się spod kontroli. No i ostatecznie wygrywają. Chyba jednak nie do końca jasne, dalekosiężne, niepewne cele muszą w końcu przegrać z "tu i teraz" (cha, cha, na jakże wiele innych sfer można by to przełożyć ;) ).

Co myślicie o filmie? Ja, szczerze mówiąc, oglądałem go i obejrzałem właściwie prawie tylko jako ładny do podziwiania obrazek, portret miasta i portret konkretnej klasy społecznej ówczesnych Chin. Właściwie trudno mi się przez to przebić, żeby dostrzec jakieś sensacje. Pooglądać, popodziwiać, pozachwycać się - i właściwie tyle. Ale może jednak ten drugi raz z filmem jest mi niezbędny i może zmienię zdanie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat Ostrożnie, pożądanie?

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #454 przez ravmk
Film widziałem w kinie w lutym tego roku. Potwierdzam, aby zrozumieć, trzeba obejrzeć go dwa a nawet trzy razy. Jest on rzeczywiście bardzo dobry. Już nie pamiętam, kiedy ostatni raz jakiś film trzymał mnie w napięciu od początku do końca.

Więcej
8 lata 11 miesiąc temu #532 przez Mei
No cóż.. filmu nie widziałam, natomiast czytałam książkę i bardzo mi się podobała. Jestem nietety rozczarowana jej długością... i zakończeniem. Jest takie zagadkowe... ale cóż może po prostu Eileen Cheng chciała zostawić czytelnikowi miejsce dla jego wyobrazni ;)

• Gość
  • Gość
8 lata 11 miesiąc temu #685 przez
Niestety do tej pory nie widziałam, ale się wybiore albo ściagnę.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #4622 przez Mulan
Wczoraj obejrzałam i ogólnie mi się podobał.
Na pewno żałuje że nie przeczytałam wcześniej książki, ale ona nie ma zbyt dobrych opinii więc może nic straconego.

Generalnie to podobnie jak homikus, oglądałam bardziej pod kątem miasta i ludzi a nie koniecznie samej fabuły, choć muszę przyznać ze ta mnie również nie zawiodła, chociaż szału nie było.

Blog o Chinach, po prostu... liu-mulan.blogspot.com

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #4625 przez Camillvs
Kupiłem sobie na DVD za 9 yuanów. Obejrzałem ze znajomymi Chińczykami, zszokowały ich sceny erotyczne, jeden nawet powiedział, "jak on [Tony Leung] może patrzeć teraz swojej żonie w oczy".

人在江湖,身不由己!

Czas generowania strony: 0.187 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba