60 lat minelo

• deming
  • deming Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3014 przez deming
http://www.msz.gov.pl/Uroczystosc,obchodow,szescdziesiatej,rocznicy,nawiazania,stosunkow,polsko-chinskich,30951.html

uroczystosci, gratulacje, minister Sikorski - moze warto sie pokusic o refleksje na naszym forum -

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Wlodek
  • Wlodek Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3016 przez Wlodek
mamy nadzieję, iż pozytywny wizerunek Polski w Chinach przyczyni się do większej dywersyfikacji i lepszego zrównoważenia współpracy dwustronnej w nowych obszarach gospodarki, kultury oraz nauki. Okazją ku temu będą imprezy organizowane z okazji Roku Chopinowskiego w 2010, udział Polski w EXPO 2010 w Szanghaju oraz otwarcie Instytutu Polskiego w Pekinie.

Bla bla bla. Jaki pozytywny wizerunek, jaki wizerunek w ogóle? Póki co to Polska właściwie nie ma stosunków z Chinami, udaje raczej, że one nie istnieją. Ale tę dyskusję już tu na forum przerobiliśmy.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3019 przez Yao laoshi
To prawda, że stosunki wyglądają kiepsko, zwłaszcza w porównaniu z stosunkami między Chinami a innymi państwami europejskimi (i nie mam tu oczywiście na myśli Malty czy Islandii, z całym szacunkiem dla tych państw).

Wydaje mi się jednak, że widać pewne symptomy ożywienia. Właśnie przyjechał do Pekinu nasz nowy ambasador, który zapowiada się całkiem obiecująco, było ostatnio trochę całkiem poważnych wizyt oficjalnych, a Chińczycy naprawdę mocno interesują się zaangażowaniem w Polsce (w projekty budowy infrastruktury i inwestycje dające dostęp do rynku Unii Europejskiej). Koncepcja polskiej obecności na Expo też wygląda nieźle, o ile będzie zrealizowana (są niestety problemy z funduszami), może pomóc stosunkom polsko-chińskim.

Oczywiście, pozostaje problem mentalny: klinicznej niechęci do Chin w wielu środowiskach (niestety, również opiniotwórczych), która może skutecznie torpedować wiele inicjatyw.

Ogólnie rzecz biorąc jestem jednak (po raz pierwszy od momentu, kiedy zacząłem zajmować się Chinami) umiarkowanym optymistą - uważam, że pewne widoki na poprawę sytuacji są. Jak będzie - pożyjemy, zobaczymy.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

• Wlodek
  • Wlodek Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3023 przez Wlodek

Oczywiście, pozostaje problem mentalny: klinicznej niechęci do Chin w wielu środowiskach (niestety, również opiniotwórczych), która może skutecznie torpedować wiele inicjatyw.

O to właśnie chodzi i to właśnie stoi na przeszkodzie do budowy autentycznych stosunków między Polską a Chinami. Pod względem zainteresowania Chinami Polska jest sto lat za wszystkimi liczącymi się krajami świata. Widać to chociażby po ilości uczących się chińskiego i liczbie publikacji naukowych itp.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

• deming
  • deming Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #3024 przez deming
dobrze jest jesli operujemy faktami: vide post Yao o nowym Ambasadorze w Pekinie. ale faktycznie mozna napisac: mierz siły na zamiary - faktycznie kolorowo nie jest, ale ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania obszarem nie tylko Chin, ale całej Azji czego przykladem jest incjatywa Departamentu Azji i Pacyfiku przy powołaniu portalu azjapacyfik.pl - z mojej perspektywy jest to o tyle ciekawa inicjatywa, ze studentom zalicza sie,po  pisaniu przez miesiac dwoch newsow dziennie z tego obszaru jako praktyki a oswiadczenie z tego co wiem podpisuje dyrektor departamentu.

generalnie wydaje sie ze "bla, bla..." przechodzi powoli do przeszlosci. zdajemy sobie sprawe, ze w Polsce istnieje duza roznica pokolen w srodowisku zajmujacym sie Chinami - sa starsi profesorowie, dyplomaci, srednich wiekiem jak na lekarstwo prawie w ogole, i mlodziez, ktora dopiero nabiera doswiadczenia. Intensywnie pracuje sie nad promocja Polski w Chinach vide przyszloroczny rok Chopina i material przygotowywany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki - sprawa instytutu polskiego z tego co wiem jest w toku -

zatem troche sie dzieje....jesli Minister Sikorski, ktory jako wiceminister pod koniec lat 90. krytycznie nastawiony byl do systemu w ChRL teraz zmienia optyka i inaguruje otwarcie portalu azjapacyfik.pl mowiac o wzroscie znaczenia regionu i koniecznosci wspolpracy miedzy innymi z Chinami -

problemy sa i nie wiem czy wynikajace z klinicznej niecheci do Chin czy tez z odmiennosci i braku zrozumienia odmiennosci (mozna w sumie to nazwac kliczna niechecia) - jednak wydaje sie to sie zmienia

Ostatnio zmieniany: 7 lata 5 miesiąc temu przez .

Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3026 przez YLK
Przyznam szczerze, ze chcialbym, by te wszystkie inicjatywy oznaczaly zmiane w podejsciu do Chin na wielu plaszczyznach. Bysmy nie patrzyli na Chiny przez krzywe zwierciadlo wlasnych traumatycznych doswiadczen historycznych, ale z przyziemnej perspektywy korzysci dla nas.

Jestem jednak pesymista - choc bardzo chcialbym sie mylic.

NB mam pytanie do Yao - dlaczego przyjazd do Pekinu naszego nowego ambasadora zapowiada sie obiecujaco? Kto nim jest i skad takie przypuszczenia?

Czas generowania strony: 0.208 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba