Meng Xuenong poleciał... po raz kolejny

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #1096 przez Yao laoshi
Meng Xuenong, gubernator prowincji Shanxi, został usunięty ze stanowiska w związku z tragiczną w skutkach katastrofą górniczą w powiecie Xiangfen. Niby to znak, że i w Chinach władza wiąże się (choćby z symboliczną i polityczną) odpowiedzialnością... Tylko że Meng wyleciał już kiedyś z podobnego stanowiska (burmistrza Pekinu) za epidemię SARS - wtedy wyglądało to na PR-owską zagrywkę, co potwierdził fakt powrotu tow. Menga na porównywalne stanowisko kilka lat później. Pewnie i tym razem będzie podobnie, chociaż może wypada się cieszyć, że władze starają się chociażby zachować jakieś tam pozory wobec opinii publicznej?

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #1112 przez YLK
"Oficjalny" artykul jest tutaj:

msn.ynet.com/view.jsp?oid=43338749&pageno=1

Jak widzisz, Meng zostal zwolniony na wlasna prosbe... ;D

W ramach obchodow "行政问责年"... ;D

Jak ja kocham ten kraj...

Więcej
8 lata 10 miesiąc temu #1116 przez Yao laoshi

Jak widzisz, Meng zostal zwolniony na wlasna prosbe... ;D

Taaaa... oczywiście. Jakiż jestem wzruszony gestem tow. Menga  ;D

W ramach obchodow "行政问责年"... ;D

Jak ja kocham ten kraj...

Wszyscy miłujemy ten kraj, inaczej się nie da  ;)

"Tut das Unnütze"

• deming
  • deming Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
8 lata 9 miesiąc temu - 8 lata 9 miesiąc temu #1207 przez deming
generalnie takich posuniec jest w Chinach sporo - jeden raz, innym raz tu. Mnie np. frapuje fakt, ze geneseki w regionach autonomicznych sa glownie z prow. Shandong. Jakiś czas temu znajomy twierdził, że ta grupa jest właśnie w partii najsilniejsza. Tego nie wiem - ale przytoczony fakt, jest zastanawiający. Wspominany Meng też jest z Shandongu 山东蓬莱人. Oczywiście fakt, że się tam urodził "jaskółki nie czyni", ale przez pryzmat wspólnot lokalnych i guanxi - moze Shandong born mają lepszą katapultę do przyszłej kariery politycznej?
Bio: www.chinavitae.com/biography/Meng_Xuenong

nie wiem czy zgodzicie się z poglądem, że Chiny są w dalszym ciągu silnie zdecentralizowane - a lokalne elity - jeżeli są - uprawiają totalną samowolkę. Władza centralna po prostu sobie z tym nie radzi...
Ostatnio zmieniany: 8 lata 9 miesiąc temu przez .

Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #1209 przez Yao laoshi

nie wiem czy zgodzicie się z poglądem, że Chiny są w dalszym ciągu silnie zdecentralizowane - a lokalne elity - jeżeli są - uprawiają totalną samowolkę. Władza centralna po prostu sobie z tym nie radzi...

Pewnie tak właśnie jest, ale bliższych szczegółów dowiedzieć się można z reguły przy okazji jednego czy drugiego skandalu. Sądzę jednak, że gdyby kontrola władz centralnych nad lokalnymi była silna, nikt nie odważyłby się na takie nadużycia, jak np. urzędnicze oszustwa związane z przyznawaniem pomocy po trzęsieniu ziemi w Sichuanie.

Sądzę, że taka sytuacja jest nie do uniknięcia - władza centralna musi dawać władzom lokalnym dużą swobodę działania, bo robienie wszystkiego według szczegółowych instrukcji z góry i pod ścisłym nadzorem tejże góry paraliżowałoby rozwój kraju. Z drugiej strony brak jest struktur, które w państwach demokratycznych (tudzież państwach prawa) służą kontroli władz lokalnych: niezależnego sądownictwa, czytelnych i egzekwowalnych (z punktu widzenia obywatela) procedur podejmowania decyzji, niezależnych mediów czy lokalnych polityków opozycji. Dlatego lokalny kacyk może właściwie robić, co mu się żywnie podoba, chyba że ma pecha (prawdopodobieństwo z racji rozmiarów państwa i liczby lokalnych kacyków raczej niewielkie) i stanie się "ofiarą" uderzenia "żelaznej pięści" - działając w trybie nadzwyczajnym (lub kryzysowym) władze centralne potrafią bowiem nadal osiągnąć praktycznie wszystko, tylko że na co dzień nie da się tak działać (za duże koszty), więc na co dzień jest kot śpi, a myszy harcują (nie jest to oczywiście kot "dengowski", bo z łapaniem myszy radzi sobie kiepsko). 

"Tut das Unnütze"

• deming
  • deming Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
8 lata 9 miesiąc temu #1211 przez deming

Czas generowania strony: 0.196 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba