Lustracja po chińsku

Więcej
8 lata 4 tygodni temu #2624 przez Yao laoshi
Również w Chinach zaczyna się, jak widać, proces publicznego piętnowania ludzi, którzy w cięższych czasach donosili na innych. Oto dość świeży przykład, który zdążył już urosnąć w Chinach do rangi sporego skandalu:

http://www.infzm.com/content/25588

Sądzę, że takich sytuacji może się z biegiem czasu pojawiać więcej - na światło dzienne wypływają dokumenty, ludzie publikują wspomnienia, umierają i zostawiają różne zapiski, a oczywiście w tych warunkach politycznych odbywać się to może jedynie w jeszcze bardziej dzikiej formie niż ta znana nam z polskiego podwórka.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Gość
  • Gość
7 lata 3 miesiąc temu #3329 przez
Wygląda na to, ze proces demokratyzacji przebiega zgodnie z ogólnoświatowymi standardami. ;-)

studniówka - karnawał

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #3331 przez smoking buddha
Powoli do przodu, ale ja nigdy nie bylem pewny, ktora droga jest wlasciwa w tym homosapiensowym zwierzyncu :P A jesli zmiany nadejda to na zapewne obiora droge w radzieckim stylu :-)

pozdrawiam

Damian

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #3335 przez ximinez
读取文章失败!

Spóźniłem się...

• deming
  • deming Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #3336 przez deming
w nawiązaniu do lustracji, choć może niekoniecznie, nurtuje mnie zapis w konstytucji ChRL o możliwości utworzenia komisji śledczej przez OZPL (artykuł 71) tzw. 调查委员会 (investigation committee). podobny zapis jest w Basic Law Hongkongu. Ciekawe czy władze centralne takową kiedyś powołają? na szeczeblu prowincji takie rzeczy chyba mają miejsce.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #3339 przez Yao laoshi
Na szczeblu centralnym nigdy takiej komisji nie powołano.

Sądzę także, że trzeba zwrócić uwagę na fakt, że konstytucja przewiduje powołanie takiej komisji do zbadania "特定问题". Zapis jest na tyle wieloznaczny, że może to być zarówno komisja śledcza w klasycznym rozumieniu tego słowa, jak i komisja specjalna do przestudiowania określonego problemu (projektu reformy na przykład). Czyli zarówno coś w stylu "komisji rywinowskiej", jak i twór w stylu Komisji "Przyjazne państwo".

Jeśli kiedykolwiek do powołania czegoś takiego dojdzie, stawiałbym raczej na tę drugą opcję. Komisji śledczej ds. np. Rewolucji Kulturalnej czy wydarzeń na Placu Tian'anmen jakoś nie jestem sobie w stanie wyobrazić...

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Czas generowania strony: 0.181 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba