Książka o chińskiej historii

• deming
  • deming Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3087 przez deming
nie jestem pewien, ale chyba jest w bibliotece SWPSu w W-wie. Musisz sie skontaktowac z biblioteka http://www.swps.pl/index.php/warszawa-uczelnia-ccaw-biblioteka-ksigozbior-orientalistyczny.html -

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• deming
  • deming Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3092 przez deming
przyjmując chińską taktyką 冷静观察 pozwólcie, że odniosę się do kilku kwestii:

1. odmiana chińskich nazwisk nie jest przyjęta w publikacjach sinologicznych i każde łamanie tych reguł wygląda mało naturalnie; tu zgadzam się z forumowiczami, mimo, że może poprawnie np. Xie Fuzhiego to jednak jest trudniejsze do wymówienia - cóż jeśli ma tak być - musi, ale wzbudza "lekki uśmiech na twarzy";

2. nie wiem czy była konsultacja sinologiczna, choć w sumie powinna być - mam mieszane uczucia z przypisu 20 na stronie 602 odnoszę wrażenie, że była w końcu tłumacz podaje chińskie terminy - a nie zna chińskiego (mam na myśli m.in. wiece walki 斗争会 - ma marginesie spotkania sa bardzie towarzyską formą wiece bardziej oddają realia "rewolucji kulturalnej");

3. bardziej przydałaby się konsutacja w zakresie historii Chin są przecież w Polsce młodzi ludzie (może się jeszcze dostatecznie nie wypromowali), którzy znają się b. dobrze na XIX wiecznych Chinach, czasach warlordów czy "rewolucji kulturalnej" - z racji na moje zainteresowania pozwolę się odnieść merytorycznie do dwóch rozdziałów 22 i 23 traktujących właśnie o tym wycinku chińskiej rzeczywistości:

a. brakuje zdecydowanie analizy - mamy tu do czynienia z typowym opisem, czyli jak dla mnie najbardziej prymitywna formą nauki (o ile w ogóle) - Autor (nie tłumacze broń tzn. Boże) spokojnie opisuje krok po kroku wydarzenia 'rk" przy czym laik może się pogubić, bo brakuje jasno sprecyzowanych dat to jest strasznie mylące, osoba, która sie chce czegoś dowiedzieć gubi sie bo dokladnie nie wie kiedy dany fakt zachodzi...

b. i bardziej szczegółowo (ale tylko jedna uwaga): Autor blednie podaje, ze pierwsze dyrektywy odnosnie wprowadzenia sil zbrojny zostaly wydane w marcu 1967 r. pierwsze takie dokumenty zostaly opublikowane w styczniu i lutym tego roku. tu uwaga do tłumaczy: podajecie Panowie polską literaturę m.in. odwołując sie do publikacji 'czerwonej ksiazeczki' warto tez bylo podac dodatkowa literature dotyczaca 'rk': zbiory dokumentow publikowane przez PISM w tym czasie pod red. K. Burskiego, E. Zysman i J. Rowinskiego i moze mala, ale ciekawa ksiazeczke S. Zygi o tym wlasnie okresie. To z pewnoscia wzbogaciloby polskie wydanie.

c. z obrazu 'rewolucji kulturalnej' nie wylania sie zlozonosc zagadnienia moze warto w tym miejscu przypomniec taki prosty fakt, ze 'technokraci' z Zhou Enlaiem i Deng Xiaopingiem mimo, ze zepchnieci na margines odegrali istotna role: dwa razy porozumienie wojskowych i technokratów (wrzesień 1967r. i marzec 1968r.) doprowadziło do zatrzymania procesu anarchizacji i wojny domowej w Chinach. Najbardziej aktywną postacią tego układu był Xie Fuzhi, który po IX Zjeździe skupił w swoim ręku bardzo dużo stanowisk – został członekiem BP, członkiem Komisji Wojskowej, wicepremierem, ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego oraz przewodniczącym pekińskiego komitetu rewolucyjnego. Oczywiscie rozumiem, ze jest to dosc ogolny obraz, ale w jednym zdaniu moze warto o takich rzeczach pamietac - bo nawet rzeczywistosc 'rk' nie byla ani czarna, ani biala...

d. odnoszac sie do kwestii Lin Biao i niestety tlumaczenia: "Grupa Tygryska chciała przeprowadzić zamach stanu...." (s. 658) - no właśnie jakiego tygryska, owszem tygrysy sa w Azji, a może chodzi o innego, może o tego z Kubusia Puchatka:)...tu ironizuję przepraszam, biao 彪 imie Lina oznacza tygrysa i tu ta konsultacja a raczej jej brak wychodzi jak na dłoni.

e. ostatnia uwaga do całości tekstu nt. "rewolucji kulturalnej", która mi sie tu ciśnie na klawiature to faktycznie dość "skopiowane" z innych opracowań faktograficzne zestawienie bez szerszej analizy - np. nie ma nic o organizacji w komitety rewolucyjne - jak dla mnie 'rk' była, paradoksalnie, reforma państwa w duchu 'z wielkiego chaosu wyłoni sie wielki porządek' cóż taki sternik taka reforma...

ok tyle uwag - fakt, ze książka się ukazała świadczy o tym, ze Fenby ma dobrego managera  (tego nie wiem dokładnie ) - w końcu to jest jedna z wielu jego pozycji jakie sie ukazaly w Znaku. i jeszcze jedno nie wydaje mi sie, ze przy tak masowym pisaniu znajomość języka jest konieczna. Zwróćcie uwagę, że Autor pisze też książkę o Aliantach...

dobrze, ze jest ta pozycja na polskim rynku - miejmy nadzieje, ze kiedyś wyjdzie coś lepszego niż Fenby spod pióra polskich Autorów!

• deming
  • deming Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • 少说空话多干实事
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3101 przez deming
a ostatni rozdział, książki Fenby'ego dotyczący okresu Jiang Zemina i Hu Jintao to generalnie pigułka ksiażki znanego w środowisku Willego Wo-Lap Lama "The Era of Jiang Zemin" i kilku numerów South China Morning Post - to zdecydowanie za mało....

nie mówiąc już o takim kwiatku jak: "negocjacje Pekinu i Tajpeju..." - ale zgodnie z zasadami...

• Wlodek
  • Wlodek Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #3111 przez Wlodek
Kilkukrotnie wspomniana przeze mnie Pamela Kyle Crossley wydaje w lutym swoją książkę adresowaną do szerszej publiczności: The Wobbling Pivot, China since 1800: An Interpretive History.
http://www.thechinabeat.org/?p=1155
Ponieważ autorka jest wybitnym historykiem i świetną "pisarką", myślę, że warto będzie się z tą pozycją zapoznać. Może właśnie ta pozycja powinna być przetłumaczona na polski w następnej kolejności?

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
6 lata 8 miesiąc temu #3731 przez xue sheng
Witam
Czy ktoś może zapoznał się już z książką Historia Współczesnych Chin. Od Mao do Gospodarki Rynkowej. Gittings John i może wypowiedź się na jej temat?

Czas generowania strony: 0.493 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba