Mao na kartach historii

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #115 przez Niltinco
Z nie do końca zrozumiałych dla mnie przyczyn bardzo interesuje mnie najnowsza historia Chin, a zwłaszcza okres rządów Mao. Niestety z racji tego, że nie do końca mam tyle wolnego czasu ile bym chciała nie jestem w stanie na bieżąco szukać dobrych książek o interesującym mnie temacie. Czy ktoś obeznany w książkach o wspomnianej tematyce mógłby mi coś polecić? Szukam zarówno dobrych książek historycznych, beletrystyki opisującej tamte czasy oraz biografii Mao.
Książki, które do tej pory czytałam to:
„Historia państw świata w XX wieku – Chiny” Jakub Polit
„Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin” Jung Chang
„Czerwona Azalia” Anchee Min
Oraz kilka ledwie zahaczających o temat.

Ostatnio zbieram kasę na m.in. tę książkę: „Mao” Jung Chang merlin.pl/Mao_Jung-Chang-Jon-Halliday/br...roduct/1,541968.html . Czy ktoś z forumowiczów już ją czytał i może coś więcej o niej powiedzieć?

P.S
Jeśli umieściłam temat w złym dziale to proszę o jego przeniesienie do odpowiedniego ;).

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #117 przez homikus
Oj, książek w temacie jest całe mnóstwo i długo można by je wymieniać. Jeśli chodzi o pozycje polskojęzyczne, to, na razie, większość z nich pochodzi z okresu, w którym wszelka literatura, a już szczególnie ta polityczna, była tendencyjna i poddawana odpowiedniej kontroli. Jednak na szczęście nie wzniosło się to nigdy na aż takie wyżyny absurdu, jak miało to miejsce choćby w Chinach, więc można znaleźć naprawdę dobre pozycje, a po umiejętnym przetworzeniu całości wyłuskać wartościowe i prawdziwe informacje, co wcale nie jest takie trudne.

Oczywiście zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku pozycji zachodnich. Wspaniałym źródłem literatury jest choćby Amazon.com , a przy obecnym kursie dolara, ciągle spadającym, można tam kupić prawdziwe perełki za grosze.

Na początek, na szybko, pozwolę sobie polecić kilka co ciekawszych tytułów:

Stanisław Głąbiński, Mao i inni,
Ludwik Mysak, Chiński proces stulecia - (proces Bandy Czworga),
Bogdan Andrysewicz, System władzy w Chińskiej Republice Ludowej,
Piotr Władimirow, Dziennik z Rejonu Specjalnego Chin z lat 1942-1945 - (arcyciekawa relacja!),
Wolfgang Bartke, Who’s who In the People’s Republic of China,
Li Zhisui, Prywatne Życie Przewodniczącego Mao - (rewelacyjna!),
John Gittings, China changes face. The road from revolution 1949-1989.

ponadto z ogólniejszych:
John K. Fairbank, Historia Chin. Nowe spojrzenie.

no i oczywiście "biblia sinologa":
Witold Rodziński, Historia Chin,

a z biografii np.:
Ross Terrill, Mao: A Biography.

Książkę, na którą zbierasz kasę mam i czytałem. Z początku podchodziłem do niej dość sceptycznie, ale po przeczytaniu uznałem, że jest to rzecz naprawdę godna polecenia. Znakomicie się czyta, zawiera ona mnóstwo informacji, których nie znalazłem byłem nigdzie indziej, jednak należy bezwzględnie pamiętać, że nie jest to pozycja naukowa!

Jest tego oczywiście cała masa, przeczytałem nie mniejszą, jednak teraz nie jestem w stanie zorganizować jakiejś sensownej listy. W wolnej chwili postaram się coś naskrobać :)

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #129 przez Niltinco
Wielkie dzięki :). Teraz znając już konkretne tytuły będzie mi łatwiej szukać po antykwariatach ^^.
"Historia Chin. Nowe spojrzenie" Fairbank'a już czytałam, ale właśnie jest to raczej książka poświęcona ogólnie historii Chin, a nie tylko tej najnowszej ;).

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #130 przez homikus

"Historia Chin. Nowe spojrzenie" Fairbank'a już czytałam, ale właśnie jest to raczej książka poświęcona ogólnie historii Chin, a nie tylko tej najnowszej ;).

Tak, ale za to podtytuł "nowe spojrzenie" nie jest gołosłowiem, ponieważ trudno o drugie takie opracowanie. Fairbank zamiast na podawaniu faktów i chronologicznej opowieści skupia się na analizie procesów historycznych, często uciekając się do informacji i dróg, których nie ruszał był nikt inny. A i historii najnowszej u niego nie tak mało. Jednak książkę tę bezwzględnie należy czytać posiadając już przynajmniej ogólną wiedzę z historii Chin, ba!, nie tylko Chin, powiedziałbym.

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

• Wlodek
  • Wlodek Avatar
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #135 przez Wlodek
jeśli chodzi o biografie Mao autorstwa Zhang Rong (Chang Jung) to jest to pozycja bardzo kontrowersyjna, oparta na wielkiej pracy z często trudno dostępnymi źródłami, ale tak jednoznacznie nienawistna do Mao, że momentami można zapomnieć, że czyta się pracę historyczną. Wywołała zresztą wielkie kontrowersje, proponuje poszukać w sieci artykułów i dyskusji na ten temat.
Z anglojęzycznych rzeczy proponuję zacząć od "The search for Modern China" Jonathana Spence'a. Klasyczna pozycja właściwie podręcznikowa. Sam Spence zresztą należy do głównych krytyków wyżej wspomnianej pracy Zhang i jej męża.
Na pewno warto przeczytać Li Zhisui'a.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #163 przez ximinez

„Historia państw świata w XX wieku – Chiny” Jakub Polit
„Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin” Jung Chang
„Czerwona Azalia” Anchee Min

Pierwsza pozycja to (podobno) książka napisana z pomocą Biura Tajwańskiego, która miała (rzekomo) zrobić Chińczykom z kontynentu kuku.

Dziwię się, że nikt nie wspomniał o biografii politycznej Mao autorstwa Jerzego Bayera. Bardzo poważna, faktograficzna pozycja, która póki co stoi u mnie na półce i czeka na lepsze czasy, kiedy będę miał więcej czasu na przyjemności :)

Czas generowania strony: 0.394 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba