Harbin - najbardziej polskie z chińskich miast

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #1147 przez Wlodek
Jako wielki miłośnik Harbina i jego historii muszę zacząć ten temat. Chyba mało kto wie, że tę wielką metropolię nie tylko zamieszkiwało swego czasu kilkanaście tysięcy Polaków, ale że pierwszymi jej burmistrzami byli także przybysze z Kraju Nadwiślańskiego. No i lokalny, najstarszy w Chinach (precz z wrogą niemiecką propagandą Qingdao!), browar także nasi rodacy pastroili, więc to 啤 w 啤酒 to chyba jednak bezpośrednie zapożyczenie z polszczyzny :)
Może jest ktoś z rodzinnymi koneksjami z dawnego "polskiego" Harbina?

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #1150 przez Yao laoshi

No i lokalny, najstarszy w Chinach (precz z wrogą niemiecką propagandą Qingdao!), browar także nasi rodacy pastroili,

A czy nie pastroili też (coś mi się tak gdzieś kojarzy) pierwszej w Chinach cukrowni?

Swoją drogą, ciekawy jest sam fakt, że zbudowali browar, a nie gorzelnię ;-)

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #1151 przez Wlodek
Wiesz, ja mało słodzę więc to nie przemawia aż tak mocno do mojej wyobraźni :)
A co do drugiej obserwacji - to jednak była tam liczniej obecna inna nacja, która do gorzelnictwa ma jeszcze większą smykałkę.

Napoleon Bonaparte

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #1152 przez szopen
O ile sie nie myle to witekjs pisal na ten temat troche na forum gazety, jakies tam powiazania rodzinne tez ma.

Z ciekawostek.
Na poczatku lat 90 mieszkal w Harbin jeszcze ostatni przedstawiciel Polskich Chinczykow, cmentarzem sie chyba zajmowal. Na zdrowiu troche podupadl i wiem, ze chyba co tydzien ktos z ambasady w Pekinie do Harbinu latal by sie nim zajac i pomoc. Pozniej do Polski go wywiezli.

Kiedys na Harbinskiej ulicy rozmawialem z innym starszym gosciem i na wiadomosc, ze jestem z Polski opowiedzial mi o polskiej nauczycielce, ktora go w szkole podsatwowej uczyla.

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #1153 przez Wlodek
tak, z Witkiem trochę korespondowałem, jego dziadek był Harbińczykiem, pracował oczywiście na kolei. Przydałoby się Witka ściągnąć tutaj.
Ten ostatni Polak nazywał się Marian Stokalski, do Polski przywieźli go w 1993, niedługo potem zmarł w jakimś domu opieki, chyba w Szczecinie. W sumie smutna historia. Ja spotkałem raz harbińskiego Rosjanina, który przyjechał właśnie odwiedzić stare miasto z Australii, i opowiadał mi o Stokalskim - legendzie miasta. Wszyscy znali go jako 'Pana'. Po nabożeństwie w cerkwi (swoją drogą fajnie brzmiało kazanie popa po chińsku) trochę takich starych rosyjskich Harbińczyków poznałem, dobrze 'Pana' wspominali.
Na cmentarzu polskim na Huangshan ostatni nagrobek jaki widziałem był z 1984.

Napoleon Bonaparte

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #1154 przez YLK
Temat Polakow w Harbinie ma bogate opracowania, w necie mozna znalezc na ten temat wiele informacji,

Ciekawy artykul Jaroslawa Neji opublikowany w biuletynie IPN:
www.ipn.gov.pl/download.php?s=1&id=3883

Artykuly w Recogito (portal religijny):
www.recogito.l.pl/recogito_sw/wiara4.htm
www.recogito.l.pl/recogito_sw/dookola.htm

Interesujacy artykul z lokalnej gazety o Jadwidze Pomierskiej, mieszkajacej obecnie w Slupsku:
www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/2...020/MAGAZYN/71019029

Post Witka:
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=25095&w=21665450

Jesli chodzi o piwo, to na nalepce podana jest informacja, ze browar zostal zalozony przez rosjanina Wroblewskiego. Szkoda, ze nie podano narodowosci zamiast obywatelstwa...

Czas generowania strony: 0.173 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba