Historia japońskiego rewizjonizmu historycznego

• jin tongxue
  • jin tongxue Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Mędrzec
  • Mędrzec
  • ...gonna go build my own Lunar Lander!..
Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #2353 przez jin tongxue
Mam pytanie do znawców:

czy były po II Wojnie próby narzucenia Japonii prawnego zakazu kwestionowania "oczywistych faktów" zbrodni wojennych czy np. masakry nankińskiej - analogicznie do tego, co mamy w Europie (tzw. kary więzienia 3-20 lat, zaleznie od kraju, za tzw. rewizjonizm historyczny w stosunku do zbrodni na ludzkości ze szczególnym uwzględnieniem tzw. "holokaustu")?

得魚忘筌,得意忘言。

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 5 miesiąc temu #2354 przez noel
Wprawdzie nie zajmowałam się japońskim prawodawstwem, ale jedną ze zbrodni a konkretnie "comfort women". Rónież w tym przypadku pojawiało się wiele rewizjonistycznych głosów, ale nie spotkałam się z informacją jakoby ktoś trafił za to do więzienia (chociaż paru ministrów straciło swoje stołki). Z 10 lat temu była pewna sprawa dotycząca negacji przez jedną z gazet istnienia komór gazowych w Oświęcimiu, ale o ile pamiętam japoński sąd tę sprawę oddalił.

• Gość
  • Gość
7 lata 4 miesiąc temu #3440 przez
Sprawy rewizjonizmu historycznego są niezwykle delikatne. Generalnie jestem przeciwnikiem karania kogokolwiek za kwestionowanie "oczywistych" faktów historycznych, bo one nigdy nie są takie oczywiste. Czy Holocaust pochłonął 6 mln ofiar? Nie jest to takie pewne (aczkolwiek sama zagłada Żydów jest faktem). Natomiast pewne jest, że za kwestionowanie powyższej liczby grozi w Polsce do 3 lat więzienia. Karanie kogokolwiek za kwestionowanie niepewnych liczb powinno być niedopuszczalne. Niestety jest inaczej.

• jin tongxue
  • jin tongxue Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Mędrzec
  • Mędrzec
  • ...gonna go build my own Lunar Lander!..
Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #3448 przez jin tongxue

Sprawy rewizjonizmu historycznego są niezwykle delikatne. Generalnie jestem przeciwnikiem karania kogokolwiek za kwestionowanie "oczywistych" faktów historycznych, bo one nigdy nie są takie oczywiste. Czy Holocaust pochłonął 6 mln ofiar? Nie jest to takie pewne (aczkolwiek sama zagłada Żydów jest faktem). Natomiast pewne jest, że za kwestionowanie powyższej liczby grozi w Polsce do 3 lat więzienia. Karanie kogokolwiek za kwestionowanie niepewnych liczb powinno być niedopuszczalne. Niestety jest inaczej.

Co do Holocaustu, to 6mln ofiar jest liczbą symboliczną, która o dziwo nie zmniejsza się pomimo np zmniejszenia oficjalnej liczby ofiar Oświęcimia z 4 do 1,5mln. Rygorystyczne przestrzeganie holokaustowego tabu w Europie mogłoby być związane z roszczeniami macherów z "przedsiębiorstwa Holocaust", którzy używają go do szantażu i wymuszania dotacji i przywilejów w skali międzynarodowej.

Analogicznie rzecz biorąc, gdyby wśród Chińczyków istniało analogiczne lobby, pokonanej Japonii narzucono by zapewne kryminalizację "Chinese Holocaust denial". Skoro nie narzucono, znaczy nie miał kto narzucić. Na ile wiem, nie było nawet japońskiej Norymbergi.
Dobrze myślę?

得魚忘筌,得意忘言。

Czas generowania strony: 0.157 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba