Prawo jazdy na skuter

Więcej
4 lata 10 miesiąc temu #5253 przez ximinez
Czy ktoś z forumowiczów, kto mieszka dłużej na Tajwanie, potrafi wytłumaczyć mi logikę stojącą za przepisem mówiącym, że prawo jazdy na skuter można zrobić tylko jeżeli ma się wizę na dłużej niż rok? Na mojej uczelni semestr zaczął się później, niż ustawa przewiduje dlatego zabrakło mi 7 dni do pełnego roku na ARC. A pan w urzędzie komunikacji powiedział, że 規定 jest 規定 i nic nie wskóram. Żeby było ciekawiej, to międzynarodowego prawa jazdy można używać tylko przez krótki okres, więc w mojej sytuacji mogę co najwyżej jeździć nielegalnie. Idiotyzm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Gość
  • Gość
4 lata 10 miesiąc temu #5255 przez
Mieszkałam na Tajwanie przez 2 lata. Nie wiem jak teraz, ale w latach 2005-2007 miałam dwa skutery i nigdy nie robiłam żadnego prawa jazdy. Większośc moich znajomych również tak funkcjowowało. Co ciekawe, 3 razy zostałam zatrzymana przez policję i 2 razy skończyło się na upomnieniu, a raz dostałam mandat, ale - co ciekawe, nie za brak prawa jazdy a za przejazd na czerwonym świetle -  600 NT  :)!

Tak naprawdę nie miałam  wyboru - nie byłabym w stanie w Taichungu funkcjonowac bez skutera - komunikacja miejska odpadała. Wiem, że w Tajpej już wtedy tajwańska drogówka była bardziej restrykcyjna w stosunku do obcokrajowców niż w mniejszych miastach. Byc może dlatego , że w Tajpej naprawdę istnieje sensowna komunikacja publiczna...

Więcej
4 lata 10 miesiąc temu #5256 przez Bandicota
Z moich doświadczeń ze skuterami na Tajwanie (Taipei, Taichung, Changhua, Kenting, Lanyu):

1. Na małe skuterki 50cc niepotrzebne jest prawo jazdy na jednoślady, wystarczy międzynarodowe (albo tajwańskie, japońskie, niemieckie lub inne prawo jazdy kat. B, z panstwa, które uznaje analogiczny dokument ROC na zasadzie wzajemności). Polskie międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez 3 miesiące od rejestracji, niemieckie chyba 6, itd, itp. Co ważne, taki dokument należy zalegalizować- jest ważny tylko z "wizą" wydaną przez Urząd Ruchu Drogowego. Niestety, na Tajwanie już się nie produkuje odobajów o tak małych pojemnościach, a elektryczne są jeszcze drogie.

2. Na pojemności większe niż 50cc trzeba mieć specjalne prawo jazdy. W mniejszych miastach można śmiało jeździć tak, jak Przedmówczyni objaśniała. Jeszcze w ubiegłym roku w ten sposób się poruszałam. Nigdy nie miałam problemu z funkcjonariuszami; ponadto wśród "długonosów" (czyt. cudzoziemców) krążą opowieści o nieśmiałości i kompleksach tajwańskiej policji na tle tym co zwykle- czyli języka angielskiego. Według opowieści z pierwszej ręki w czasie kontroli trzeba mówić po angielsku lub w innym strasznym języku (polski!) i łagodnie się uśmiechać, a funkcjonariusze odpuszczają. Problem pojawia się, kiedy zdarzy się wypadek- wtedy policja skrupulatnie przestrzega prawa i można mieć poważne problemy.

3. Taka metoda nie działa w Tajpej.

Można natomiast iść do swojej szkoły i poprosić jakąś miłą panią sekretarkę o zaświadczenie, że ma się po zakończeniu nauki jeszcze jakieś obowiązki związane ze szkołą, np przez 2 tygodnie. Idzie się z takim zaświadczeniem na komisariat (w Tajpej to gdzieś koło Ximen Ding) i dostaje się przedłużenie wizy. Kiedyś w ten sposób przedłużyłam ważność wizy o 2 dni.

Podsumowując-  rower to zdecydowanie mniejszy mafan.

Więcej
4 lata 6 miesiąc temu #5471 przez Mrówa
W 高雄 na skuterki 100cc wystarczyła... moja legitymacja studencka, tak więc raj na ziemii. : )

Więcej
4 lata 5 miesiąc temu #5533 przez ximinez
Ostatecznie zrobiłem prawo jazdy jak tylko dostałem nowe ARC, obyło się bez problemów. Znajomi obcokrajowcy pukali się w czoła, bo "po co Ci prawo jazdy, przecież białasów tu nikt nie zatrzymuje!" W ciągu pierwszego miesiąca regularnego przemieszczania się na skuterze ściągnęli mnie z drogi 3 razy, za każdym razem podejrzewając jazdę po pijaku ;) Wniosek z tego taki, że jak się jest duży, łysy, z tatuażami i jeździ wieczorami, to nie ma przebacz - wszystkie dokumenty muszą być w porządku.

Czas generowania strony: 0.168 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba