Praca na Tajwanie

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #3785 przez misheque

To ciekawe, bo mój znajomy właśnie chce na Tajwanie podczas studiów dorobić ucząc angielskiego i nikt nie chce go na nauczyciela, bo właśnie native'm nie jest, chyba że nielegalnie, a to go nie interesuje. Chłopak studiował amerykanistykę, więc nie jest jakąś ledwie dukającą osoba.

Nie wiem jak teraz, ale jak byłam, to nikt o żadne TESL nie pytał, bardziej liczył sie - przykro mi to mówić - odpowiedni wygląd (który sprawiał, że mój kolega ABC zarabiał mniej od Polaków, którzy mieli duże problemy z angielskim).

W HK podobnie - chętniej zatrudnią tego, kto wygląda "zachodnio" (czyt: biało), niż natiwa, będącego z pochodzenia Chińczykiem.

To odrazu od rzeczy:
1. Praca jako nauczyciel angielskiego
  1.1 Legalna - tylko dla native'ow
  1.2 Nielegalna - w wiekszych ,iastach coraz trudniej nie bedac nativ'em, na peryferiach i mniej popularnych miastach latwiej, no i jeszcze czym bardziej na Poludnie tym latwiej cokolwiek "na czarno".

2. Kazda inna praca
  2.1 Nielegalna - moze w porcie pomagac ryby ze statku sciagac, ale nigdy nie slyszalem. No poza oczywiscie jakimis wystepami na ulicy albo w TV.
  2.2 Legalna - Nalezy (koniecznie) miec ZALEGALIZOWANY NA TAJWAN dyplom magisterski ALBO 2 lata doswiadczenia zawodowego UDOKUMENTOWANE (swiadectwo pracy, zalegalizowane na Tajwan). Bedac studentem, jakakolwiek praca na pelny etat jest nielegalna bedac na stypendium. Majac juz magistra lub 2 lata doswiadczenia, mozna przyleciec na wizie pracowniczej i na niej studiowac, ale bez stypednium rzdowego. nadal mozna ubiegac sie o stypendium danej uczelni.  Mozna legalnie pracowac na pol etatu w wymiarze 16 godzin w tygodniu na wizie studenckiej JEZELI ma sie za soba co najmniej rok pobytu na Tajwanie. Wowczas aplikuje sie o specjalne, trwajace semestr (6 m-cy) pozwolenie na prace z MOFA. Jest ono jednak wazne wylacznie w ramach jednej tylko firmy, tej, ktora poda sie na formie aplikacyjnej. Nie moze to byc praca nauczyciela angielskiego. Mozna tez przyleciec na Tajwan z AIESEC, i pracowac dla firmy maksymalnie 1,5 roku na wizie pracowniczej wydawanej specjalnie dla AIESEC przez Ministerstwo Edukacji na Tajwanie. Mozna wowczas takze podjac studia, oraz aplikowac na stypendium uczelni (nie rzadowe!). Oczywiscie, jezeli z pracodawca sie uda dogadac, zeby pozwalal wychodzic z pracy na zajecia. Mozna orzenic sie z/wyjsc za maz za obywatela(lke) Tajwanu i pracowac legalnie w dowolnym charakterze, takze uczac angielskiego, arabskiego, swahili lub cokolwiek innego.

W razie czeo pytac ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.235 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba