Wykładanie info dostępowego do baz naukowych

• jin tongxue
  • jin tongxue Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Mędrzec
  • Mędrzec
  • ...gonna go build my own Lunar Lander!..
Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #2081 przez jin tongxue
Witam!

Mamy czasowe darmowe lub b. tanie dostępy tu i ówdzie, które się marnują w 95%. (Tak jak nieodżałowany JSTOR, który od 31.10.2008 już mnie nie wpuszcza do siebie lub kupa baz ebooków i innych cudów opłaconych przez Taiwan Normal Uni, z których nie korzystam prawie wcale, choć mógłbym.)

Dlatego proponuję stworzyć w dziale Linkownia temat: Bazy artykułów naukowych.
Można by tam:
1. wykładać dane dostepowe do baz, do których się aktualnie ma dostęp wraz z podaniem warunków korzystania. (Wątek: Komuna sinologiczna)
2. zgłaszać pytania typu "kto ma dostęp do?.." (Wątek:"Kto ma dostęp do?..")
3. dyskutować na tematy pokrewne.

得魚忘筌,得意忘言。
Ostatnio zmieniany: 8 lata 2 miesiąc temu przez .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #2082 przez homikus
O właśnie! To kolejna rzecz, o której ja nie pomyślałem, a która bardzo się przyda :)

Jestem za i nawet nie przeciw!

Tylko jedna jeszcze kwestia. Mianowicie uważam, że należy wprowadzić jakieś ograniczenie dostępu do części, gdzie podawane będą dane dostępowe. Z pewnością nie mogą mieć do niego osoby niezarejestrowane na forum, ale czy iść jeszcze jakoś dalej?

PS: Ależ ja jestem zachwycony Twoimi pomysłami i ogólną inicjatywą ;D

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

• jin tongxue
  • jin tongxue Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Mędrzec
  • Mędrzec
  • ...gonna go build my own Lunar Lander!..
Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #2099 przez jin tongxue
Nie chce mi się uczyć tymczasowo, więc siedzę w necie...

A czemu miałyby być ograniczenia? Obrona przed posądzeniem o p-ractwo?

Czy masz możliwość śledzenia ruchu na poszczególnych wątkach?
Na razie wystarczy ograniczenie dostępu do uzytkownikow zalogowanych. Jeśli zaczną się nadużycia, można działać na zasadzie 對症下藥。

Jakiego rodzaju nadużyć można sie spodziewać?

Polskie społeczeństwo jest leniwe, z potencjalnie zainteresowanych, którzy dotrą do tych baz, naprawdę skorzysta z nich tylko 20-30%. Technologiczny poziom pozwalający na piratowanie baz artykułów w celach komercyjnych mają jednostki.

得魚忘筌,得意忘言。

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #2100 przez noel
Jeśli mowa o płatnych bazach danych (jak wspomniany JSTOR) to i tak nie po co wprowadzać ograniczeń na zalogowanych/niezalogowanych użytkowników bo przecież i tak tam nic nie ściągną. Pobrać może jedynie osoba, która zadeklaruje się, że ma dostęp do kompa dla którego zgłoszono dostęp. Więc jak komuś spoza forum będzie coś potrzeba to i tak bedzie się musiał się tu zalogować żeby danego użytkownika prosić o pomoc.

A bazy/strony ogólnodostępne... no cóż, tu już można zrobić dział zamknięty dla ludzi z zewnątrz. Mamy coś podobnego na japonia.org.pl i tam akurat nie ograniczamy nikomu dostępu.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #2103 przez homikus
Mówiąc o ograniczeniach, miałem na myśli, co następuje:

Otóż w wielu przypadkach dostęp do takich baz wymaga danych rejestracyjnych/dostępowych, jak login i jakieś, powiedzmy, hasło. Ja, samemu mając do takiej rzeczy dostęp, nie miałbym nic przeciw udostępnieniu niektórym takich danych. Ale jednak wolałbym wiedzieć, kto ew. korzysta z tego korzysta. Dlatego w przypadku tego typu baz mówię o ograniczeniach dla niezarejestrowanych na forum. Czyli to:

Na razie wystarczy ograniczenie dostępu do uzytkownikow zalogowanych.

Choć wolałbym pójść dalej i założyć kółeczko wzajemnej adoracji, tworząc specjalną kontrolowaną grupę z dostępem do danego działu.

Może przesadzam i jestem przewrażliwiony. Ale nie upublicznię nigdy żadnych moich danych dostępowych do jakiegokolwiek serwisu. Muszę dokładnie wiedzieć, kto i jak tego używa. Po prostu nie chcę, żeby coś wymknęło się spod kontroli.

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #2108 przez noel
Oki, rozumiem o co chodzi. Po prostu mam inne doświadczenia w związku z korzystaniem z tego typu udogodnień i w przypadku płatnych baz login nigdy nie był mi potrzebny bo liczyło się czy dany komputer jest zarejestrowany.

Ale w innych przypadkach zawsze lepiej się zabezpieczyć, to jasne.

Czas generowania strony: 0.265 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba