shaolinqigong.pl strona o qigongu z Klasztoru Shaolin

Więcej
4 lata 1 dzień temu #5611 przez Rafał
Witam
Zachęcam osoby zainteresowane do zapoznania się ze stroną www.shaolinqigong.pl poświęconą qigongowi (starożytnym chińskim ćwiczeniom zdrowotnym) pochodzącym ze słynnego Klasztoru Shaolin. Ten klasztor głównie jest kojarzony obecnie głównie z kung fu a tym, którzy niedawno tam byli z komercją, ale to tylko część prawdy. Prawdziwe bogactwo kulturalne Klasztoru Shaolin zawiera nie tylko kung fu, ale też qigong, TCM (Tradycyjna Medycyna Chińska) i buddyzm Chan/Zen. To właśnie w tym klasztorze w VI w n.e. buddyjski mnich pochodzący z Indii Bodhidharma stworzył buddyzm Chan oraz 3 kompletne systemy qigong. Więcej dowiesz się odwiedzając naszą stronę:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 1 dzień temu #5613 przez achinger
Strona w Chinach zablokowana, wchodzi tylko pod VPN  ;)

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #5618 przez YLK
Ja moge na nia wejsc bez VPN...
Mit Shaolin wiecznie zywy, ile juz pieniedzy pozwolil zarobic ShaolinTM and Shi Yongxin. Swoja droga ciekawe, czy Jego Wielebnosc zmienil Cayenna na nowy model?

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #5637 przez Rafał
Kultura Shaolin ma 1400 lat tradycji. Mam nadzieję, że rozróżniasz mit od tradycji. Shi Yongxin jest ostatnim przeorem-przed nim były całe generacje tych na którym zależało na czystym przekazie nie tylko kung fu, ale tez qigongu, TCM oraz buddyzmu Chan. Mistrz Shi De Hong jest uczniem poprzedniego przeora Shi Su Xi i Shi Su Yuna, którzy żyli w ubóstwie w jednej izbie. Oboje byli dzierżawcami właśnie takiego pełnego, czystego przekazu.
Nie komentuję tego co reprezentuje sobą Shi Yongxin-warto jednak pamiętać, że przed nim  w Chinach Shaolin oznaczał cenną wiedzę, która dzięki tradycyjnemu przekazowi zachowała się do dzisiaj. Właśnie tą tradycję reprezentuje Mistrz Shi De Hong.
Warto zauważyć, że Shi Yongxin nie jest jedyną twarzą tego klasztoru. Zostało kilku prawdziwych mistrzów, którzy dzierżą tą starą, pełną tradycję i starają się ją na szczęście przekazywać dalej. Proszę o szacunek dla tej tradycji.

Ja moge na nia wejsc bez VPN...
Mit Shaolin wiecznie zywy, ile juz pieniedzy pozwolil zarobic ShaolinTM and Shi Yongxin. Swoja droga ciekawe, czy Jego Wielebnosc zmienil Cayenna na nowy model?

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #5641 przez YLK
Drogi Rafale,

Wierz mi, sporo energii i zdrowia wlozylem w rozdzielanie mitu od tradycji, ziarn od plew, klamstw od... moze nawet prawdy? Nie chce komentowac Twojego postu nr 1 w szczegolach, usmiecham sie tylko czytajac okreslenia o stworzeniu buddyzmu Chan przez Boddhidharme - i tych 3 systemow Qigong.
Jesli mielibysmy dyskutowac o detalach, pozwol ze najpierw zarekomenduje Tobie dwie pozycji ksiazkowe:

1.Meir Shahar: "The Shaolin Monastery: History, Religion, and the Chinese Martial Arts"
2.Heinrich Dumoulin: "Zen Buddhism: A History, India & China (Volume 1)"

To dobre wprowadzenia w kwestie mitow, legend, tradycji i historii Chan/Zen i Shaolin.

NB czy zdajesz sobie sprawe ze Yi Jin Jing przypisywany Boddhidharmie zostal skompilowany przez niejakiego Zong Henga, mnicha taoistycznego z Gor Zining. A Boddhidharma byl jego tworca w takim samym stopniu jak np. Xingyiquan.

Klaniam sie z szacunkiem (takze dla tradycji) i pozdrawiam.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #5651 przez PolskaChinka
Mam pytanie: wiem co to taiji, wiem co to kongfu. Gdzie w tym wszystkim miesci się qigong? I jak to wszystko ma się do wushu? Mógłby mi ktos pomóc rozróżnić jedno od drugiego?

Ciekawe historie, niespotykane przygody, użyteczne informacje, relacje z podróży i piękne zdjęcia! Zapraszam na ( skosnymokiem.blogspot.com )

Czas generowania strony: 0.651 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba