Sinologia w Polsce

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #240 przez ximinez
Wcale nie odebrałem tego jako zarzut :) Każdy rozwija się w tym kierunku, który wydaje mu się odpowiedni dla siebie. Ja na przykład poświęcam sporo wolnego czasu na naukę koreańskiego, który ostatnio bardzo mnie wciągnął. I wolę to, niż (przykładowo, to nie jest osobista wycieczka) wykłady specjalisty od Xinjiangu. No, chyba, że mówiłby o 串儿ach i 馕ach ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #242 przez Wlodek
Jasne. Kazdy ma swoja dzialke, i to jest zupelnie naturalne. Chiny, Azja czy kazdy inny region sa tak wielkie, ze nikt nie moze zajmowac i interesowac sie wszystkim. To wysilek zbiorowy.
Czy jednak to, ze kazdy ma swoj teren oznacza, ze mamy sie wzajmnie ignorowac i wykazywac zerowe zainteresowanie cudzymi badaniami? Chyba nie o to chodzi w nauce. Twoj argument jest wlasnie jednym z przejawow tego izolowania sie, o ktorym mowie. Ja pare wykladow o Korei zaliczylem i uwazam, ze duzo na tym skorzystalem, chociaz zajmuje sie zupelnie czym innym. Chociazby pod wzgledem metodologii.
Nie jest to tylko problem UW czy Polski, ale poza jej granicami chetniej sie slucha innych. U nas nawet malo kto przychodzi posluchac czy nawet opowiedziec o tym co robi. I to jest ten problem.
A tym czym sie zajmujesz? Chetnie sie dowiem i czegos naucze.

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #248 przez ximinez
Naukowo? Magisterkę (bo mam rok w plecy ze względu na wyjazd do Chin - u nas go nie wliczają do toku studiów) piszę z prawodawstwa tangowskiego, a dokładniej z porównania prawa stanowionego z tradycyjnymi normami społecznymi, na podstawie kodeksu 唐律疏议. Ale docelowo idę w biznes ;) Póki co, to co się trafi, czasami tekstylia, czasami budowlanka, a ostatnio obicia tapicerskie i materacowe  ;D

• Wlodek
  • Wlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Cesarski urzędnik
  • Cesarski urzędnik
  • China is a civilization pretending to be a state
Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #255 przez Wlodek
ja tez mialem przez to obsuwe.
Tangowskie prawo mowisz? Caly ten komentarz przeczytales? Pewnie spora literatura na ten temat jest?

Quand la Chine s'éveillera - le monde tremblera
Napoleon Bonaparte

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #258 przez ximinez
Literatury jest trochę, ale niemal wyłącznie po chińsku. Po angielsku trochę znalazłem, ale niewiele pozycji jest dostępnych w Polsce, dlatego mam zamiar wyskoczyć sobie w te wakacje do Londynu i poszperać w bibliotece SOASu.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #275 przez Yao laoshi

U nas nacisk kładzie się na język (bo zdaje się mamy go duuużo więcej niż na UAMie), a w Poznaniu na kulturę i przedmioty pozajęzykowe (i tu łoją nam tyłki).

To bardzo ciekawa opinia, zwłaszcza że każdy sinolog z UAMu wyrecytuje to samo... tylko że w odwrotnej konfiguracji.

Nie chcę się tu wdawać w dociekanie, jak jest naprawdę - temat i tak odpłynął daleko od tytułu działu (ale skoro sam Smoczy Tron raczy zabierać głos nie na temat, pospólstwo tym bardziej ośmielone ;-) )

A tak poważnie, na UW macie "duuużo więcej języka niż na UAMie"?! Czyli ile godzin w tygodniu? 30? 40? Gwoli wyjaśnienia: na UAMie było do niedawna po 20h/tyg. od 1 do 6 semestru, 16h/tyg. w semestrach 7 i 8 oraz 10h/tyg. w semestrach 9 i 10. Mieliśmy niedawno jakieś zmiany w programie, w tym zmniejszenie liczby godzin praktycznej, w związku z czym nie wiem nawet, ile ich dokładnie jest teraz (dużo mniej niż kiedyś z pewnością nie).

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Czas generowania strony: 0.218 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba