Bo przedsięwzięłam sobie zajechanie się podczas studiów na śmierć.

Więcej
2 lata 6 miesiąc temu #6711 przez aemelluna
Cześć :> Jestem tu nowa i, pozwólcie, przejdę od razu do konkretu.

Nie jestem pewna, czy ze swoim problemem trafiłam na właściwe forum, ale spróbujmy. Jestem w drugiej klasie liceum (eh, wiem, że już dużo takich postów widzieliście >.<) i rozważam studiowanie filologii dalekowschodniej, niekoniecznie chińskiej. Kierunek ten chciałabym połączyć z psychologią zarządzania - nie wiem jak i kiedy, nie chcę brać dwóch na raz od początku i nie wiem, od którego zacząć. Wiem, że są kursy językowe i, w gruncie rzeczy, języka na takim czy innym poziomie można się zawsze nauczyć, w obliczu czego mój pomysł z filologią trochę traci sens. Chodzi o to, że chciałabym sobie wyemigrować i sobie żyć, i sobie pracować poza granicami naszego pięknego kraju (fantasy mode: on). Okrzyczcie mnie za mój optymizm.

Chcę się was poradzić. Studiowanie filologii to język, kultura, historia, etc. Czy, skoro zależy mi na znajomości języka na poziomie komunikatywnym i doświadczeniu zawodowym związanym z inną branżą, to filologia nie jest kierunkiem dla mnie? Mam łatwość w uczeniu się języków obcych i dużo, dużo entuzjazmu (^_^). Hmm, kolejną kwestią jest także to, czy psychologia zarządzania da mi z siebie coś ładnego i pożytecznego i czy w jakimkolwiek stopniu otworzy mi wrota ku wielkiemu światu.

Z takim oto dylematem zwracam się do sinologów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 6 miesiąc temu #6720 przez Monkey
Witamy na forum!

Jako, że żaden z sinologów nie śpieszy Ci z pomocą, pozwól że wypowie się początkujący sinolog.

Jeśli chcesz znać odpowiedź na to, które studia zacząć jako pierwsze, to podpowiem filologie dalekowschodnie (miło by było gdybyś wybrała sinologię).  Mówię tak ponieważ Twoim priorytetem wyraźnie jest "wydostanie się" z Polski. Skoro opływasz w entuzjazm i łatwość nauki języków obcych, to np. sinologia powinna okazać się dla Ciebie wspaniałą odskocznią od polskiej rzeczywistości. Do tego w zależności od uczelni i postępów w nauce czekać będzie na Ciebie długi pobyt z dala od domu, co zapewne pozwoli na weryfikację poglądów dotyczących permanentnej ewakuacji z Polski.

Doradztwem zawodowym się nie zajmuję, ale mogę powiedzieć, że psychologia zarządzania z pewnością wymaga wiedzy dotyczącej kultury i ideologii występującej w danym kraju, w którym to chciałabyś się w przyszłości znaleźć. Z tego punktu widzenia same kursy językowe i kilka książek o danej tematyce raczej nie wystarczą do zdobycia odpowiednich umiejętności. Słowem, przydałaby się jednak filologia.

Miło, że starasz się jak najlepiej zaplanować swoją przyszłość, na to nigdy nie jest za wcześnie. Zapewne pojawią się kolejne "dylematy", najważniejszy jest jednak wybór głównego kierunku rozwoju. Dlatego polecam rozpoczęcie studiów filologicznych, dotyczących języka używanego na obszarze interesującego Cię kraju. To będzie dobry fundament dla dalszej edukacji. Rynek pracy się zmienia, ambicje i plany również. Nie możesz być pewna tego, że psychologia zarządzania za kilka lat będzie Ci odpowiadała. Natomiast język zawsze będzie otwierał kolejne drzwi prowadzące do ostatecznego punktu podróży zwanej szukaniem swojego miejsca w życiu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.145 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba