filologia - kultura śródziemnomorska - specjalność chińska UWr

Więcej
2 lata 10 miesiąc temu #6331 przez cigarettesinthetheatre
Witam, od jakiegoś czasu poszukuję informacji na temat specjalności chińskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i nie mogę znaleźć nic konkretnego. Są tu może jacyś studenci albo osoby orientujące się w temacie? Zastanawiam się czy studia nastawione są na naukę języka czy bardziej na kulturę? Widziałam program studiów na trzy lata i niby jest 240 godzin nauki jezyka w semestrze, czyli 480 na rok, tylko czy na tych studiach jestem w stanie nauczyć się języka na takim poziomie jak na innych uczelniach? Proszę o odpowiedź :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2 lata 11 godzin temu - 2 lata 11 godzin temu #7006 przez iMischa21
Hej!
Myślę, że mogę pomóc ;) Jestem studentką na drugim roku na tej specjalności. W pierwszym roku PNJCh korzystaliśmy z podręcznika wydawnictwa UAMu Wisławy Szkudlarczyk - Brkić, po jej skończeniu (na razie tylko pierwsza część jest dostępna) podręcznik zależał od kaprysu prowadzącego. W tym roku wykładowcy od języka to jedynie Chinki i to bardzo młode - przyjeżdżają do Wrocławia na stypendium z partnerskiego Uniwersytetu w Xiamen, kadra zmienia się co rok. W tamtym roku mieliśmy jedną polkę prowadzącą zajęcia z gramatyki.
Jestem aktualnie na tym semestrze na wymianie studenckiej w ramach programu MOST na UAMie więc mogę powiedzieć, że jakieś porównanie mam. Na 100% w Poznaniu zajęcia są bardziej intensywne, więcej uwagi poświęca się nauce samego języka, na UWr oprócz zajęć praktycznych jest kilka ciekawych wykładów (np zajęcia z Panią Skowron- Markowską ! cudowne <3), Chinki prowadzą zajęcia w świetny sposób, czasami nawet w formie zabaw lub gier i atmosfera jest jak dla mnie przyjemniejsza. A jeśli komuś zależy by nauczyć się języka to znajdzie sposób, nie ważne gdzie będzie się uczyć.
Jedyna zmora, której chyba każdy nie może przeboleć to łacina na tym kierunku. Do przejścia, zwłaszcza jak się trafi na odpowiedniego wykładowcę ;P
Z tego co mi wiadomo, specjalizacja ta miała już od dobrych paru lat przeobrazić się w osobny kierunek ale nie doszło to jeszcze do skutku ze względu na 'sprawy na górze' (Pan Dziekan, Dyrektor o strony Chińskiej i formalności...).
Jeśli masz jakieś konkretne pytania to pytaj, postaram się pomóc!
Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniany: 2 lata 11 godzin temu przez iMischa21.

Więcej
1 rok 11 miesiąc temu #7013 przez cigarettesinthetheatre
Bardzo się cieszę, że ktoś wreszcie odpowiedział, bo w tej chwili jestem na pierwszym roku sinologii na WSJO i mam zamiar w przyszłym roku zaczać studia od poczatku, ponieważ przez ta tragiczna uczelnie nie potrafie prawie nic a w drugim semestrze zaczęłam się wręcz cofać. Ale nie o to chodzi. Chciałabym w przyszłym roku studiować na UWr, ale nie byłam przekonana do tego uniwersytetu i mam nadzieje, że rozwiejesz moje wątpliwości :)
Zastanawia mnie czy rozkład godzinowy, który jest podany na stronie instytutu jest w pełni realizowany? Wszystkie zajęcia sie odbywają w takim wymiarze godzin w jakim powinny? Bo np na WSJO ciągle mamy odwoływane zajęcia, co chwile odchodzi ktoś z prowadzących i potem po prostu nie mam zajęć w planie przez jakiś czas, mam nadzieje ze na UWr to się nie zdarza.
Ciekawi mnie również ile osób jest na kierunku i ile zostaje mniej wiecej na drugim roku? Czy ludzie przychodząc na ten kierunek potrafią dość dużo czy praktycznie nic?
A poza tym chciałabym znać twoją subiektywna ocene jeżeli chodzi o całokształt, czy warto czy raczej będę żałować wyboru?
Mam nadzieje że odpowiesz na moje pytania, z góry dzięki :)
Pozdrawiam

Więcej
1 rok 11 miesiąc temu #7014 przez iMischa21
Na pierwszym roku na UWr mamy jedną dziewczynę, która przenosiła się do nas w październiku. Podobno nie miała z tym większego problemu. Może spróbuj z przeniesieniem? Szkoda tracić cały rok.
O godziny nie musisz się co martwić - wszystkie realizowane są wg planu, naprawdę bardzo rzadko zdarza się, że coś zostaje odwołane.
Obecnie na pierwszym roku jest ponad 20 osób, na pocz. było około 30 ale ktoś odpadł, ktoś zrezygnował. Na drugim jest jedynie 3 - od początku było malutko bo jedynie 7 osób (jeszcze było cicho o tej specjalizacji). Naukę zaczynasz od podstaw, większość studentów nigdy się nie uczyło chińskiego ale zdarzają się też takie osoby, które od razu rzucą 你好 :D
Jeżeli sytuacja na WSJO wygląda w ten sposób to radziłabym Ci uciekać, chyba że jesteś na tyle sumienna że potrafisz się sama uczyć. Plusem jest na pewno to, ze na państwowej uczelnie nie będziesz musiała płacić za naukę. Na Twoim miejscu na pewno popytałam bym o możliwość przeniesienia się nie tylko na UWr ale też na inne uczelnie, szkoda by było zostawić rok w tyle. Wg mnie nie powinnaś żałować wyboru specjalizacji chińskiej na UWr, atmosfera niesamowita! ;)
Jestem ciekawa jakiej książki używacie na WSJO?
Mam nadzieję, że pomogłam,
Pozdrawiam! :)

Więcej
1 rok 11 miesiąc temu #7017 przez cigarettesinthetheatre
Właśnie zależy mi żeby zacząć od poczatku i nauczyć się czegoś, a nie prześlizgnąć się na drugi i miec wielkie braki. Nie szkoda mi tego roku bo dostawałam stypendium, które było wyższe niż czesne, wiec właściwie studia za darmo ;)
Ale w tym momencie takie rzeczy się dzieją na tej uczelni, że nie wiem czy dam rade skończyć ten rok bo już straciłam motywacje..
Jeżeli chodzi o ilość osób to podobnie jak u nas, więc okej.
A wybór książki zależy od kaprysu prowadzącego, a że teraz co chwile nam się zmieniają prowadzący to zaczynam co jakis czas nowa ksiazke ledwo zaczne i musze kupic nowa.. Na poczatku na gramatyce używaliśmy new practical chinese reader, na komunikacji jakąś grubą tajwańską książkę, której nazwy nie znam. Potem z komunikacji zmienila nam się książka na kolejną tajwańską, której nie mam strony tytułowej, więc nie wiem co to, ale zrobiliśmy z niej jeden temat i zmieniła nam się prowadząca. Dzisiaj pewnie dowiem się na nowych zajeciach, ze bedziemy korzystać z boya chinese.
A właśnie, uczyliście się tylko uproszczonych czy tradycyjnych też? I zajęcia są zwykle po chińsku angielsku polsku?

Więcej
1 rok 11 miesiąc temu #7020 przez iMischa21
zajęcia z PNJCh prowadzone są przez samych Chińczyków, więc po angielsku. Jedynie wykłady i łacina są po polsku. Na UWr uczymy się jedynie uproszczonych.
Zgaduję, że skoro miałaś podręczniki tajwańskie to pewnie też 'liznęłaś' trochę tradycyjnych znaków? :)

Czas generowania strony: 0.281 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba