Sinologia UG - rekrutacja 2013/14

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #6124 przez Maćko
Cześć! W przyszłym roku będę chciał studiować na ug sinologię. Czy ktoś mógłby napisać czy poziom jest dobry i jakie progi byly w tym roku? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #6126 przez Ender
Próg w tym roku wyniósł 115.50 pkt.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #6127 przez Damian
Choć mam niemały poślizg, to spieszę z odpowiedzią, jakkolwiek pobieżną, na parę pytań, które pojawiły się w temacie sporo czasu temu, a na które niestety nie odpowiedziałem wcześniej.

Jeśli chodzi o Uniwersytet Śląski (w nawiązaniu do pytania Niltinco), to w tej chwili w kadrze jest jedna Polka i chociaż studenci na pewno doceniają jej obecność to nie sądzę, by rzeczywiście było to konieczne w nauce języka chińskiego. Powiedzmy sobie szczerze – w języku chińskim gramatyka (przy czym już sam fakt, że korzystamy z tego słowa jest pewnego rodzaju nadużyciem) jest najmniejszym problemem.

Każdy kto miał okazję wyjechać do Chin w celach edukacyjnych wie doskonale, że tutejsi lektorzy w znacznej większości nie znają angielskiego i podczas zajęć posługują się wyłącznie językiem chińskim. Choć wydaje się to groteskowe, to większość osób, które zaczynają naukę od podstaw bardzo szybko się do tego przyzwyczajają i nie stanowi to żadnej przeszkody w nauce (choć nie chciałbym generalizować, bowiem rozumiem, że dla niektórych może być to problem nie do przeskoczenia).

Największą trudnością w przypadku nauki języka chińskiego jest fonetyka. Szczerze powiedziawszy zdarzyło mi się słyszeć tłumaczy przysięgłych, którzy mieli tak fatalną wymowę, że sam nie potrafiłem zrozumieć o czym mówią, a czasami odnosiłem wrażenie, że i oni nie są do końca pewni. W porównaniu z wymową gramatyka jest najmniejszym problemem i szczerze mówiąc Chińczycy są w stanie zrozumieć dużo więcej kiedy mówi się do nich ładnie, niż kiedy mówi się poprawnie (choć nie znaczy to, że gramatykę można całkowicie pominąć).

Jeśli zaś chodzi o ofertę pracy z UG, to bywa tak, że nawet najlepsze plany trzeba czasami nieco zrewidować. Zgaduję, że oferta przede wszystkim skierowana była do Chińczyków, choć faktycznie ktoś nie do końca poprawnie się wyraził. Przy czym odnoszę wrażenie, że ma większy związek z nowo-otwartą klasą licealną, która przewiduje w programie zajęcia z języka chińskiego oraz kultury Chin, aniżeli z samą sinologią, choć mogę się mylić oczywiście.

Więcej
3 lata 5 miesiąc temu #6128 przez Niamey
A ja muszę jednak powiedzieć, że nauczyciel, który potrafi sprawnie wytłumaczyć gramatykę (nieważne czy Polak czy Chińczyk), to prawdziwy skarb i gdybym z większą częstotliwością na takich trafiała, to moja nauka chińskiego szłaby o wiele sprawniej. Na początku, w odniesieniu do wielu zagadnień gramatycznych, zbyt wiele razy słyszałam "sami to kiedyś zrozumiecie".

Więcej
2 lata 3 miesiąc temu #6762 przez floogeth
Witam. Kto może doradzić, gdzie można nabyć podstawową znajomość języka chińskiego i jego pisowni, bez konieczności studiowania na sinologii? Chodzi mi o kursy, ale na rzeczywiście wysokim poziomie. Takie, które nauczą też prawidłowej wymowy.

Więcej
2 lata 3 miesiąc temu #6763 przez Hesser
Najlepszym wyjściem byłyby zajęcia w Instytucie Konfucjusza, jeżeli takowy jest w Twoim mieście lub w okolicach. Kluczowe są zajęcia z Chińczykami, ponieważ Polak (nawet genialnie władający językiem) nie będzie w stanie Ci przekazać szczegółów wymowy. Native speakera wystarczy słuchać i starać się powtarzać jego wymowę - szczególnie w kwestii tonów - z czasem będziesz automatycznie mówić podobnie do niego.

Czas generowania strony: 0.682 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba