Obiad

• Gość
  • Gość
4 lata 11 miesiąc temu #5299 przez
Niedługo przyjadę w odwiedziny na typowy obiad z chińską rodziną w Kunming i nie wiem, czy są tam jakieś różnice kulturowe ? Trzeba jakoś inaczej się zachowywać ?

Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #5302 przez mastersino
Ciezko powiedziec. Nie wiemy co wiesz a co nie :P Chinczycy sa wyluzowani przy stole plus taryfa ulgowa dla ciebie obcokrajowca. Nie ma czym sie stresować. Kiedys mi znajomy opowiadal o roznych zwyczajach typu nie celowac glowa ryby w starsza osobe bo cos tam cos tam. Juz nie pamietam. Jak by ktos mial dostep do takich ciekawostek, obyczajow nie typowych dla nas to tez poprosze.
Jedyne co mi teraz przychodzi do glowy to nie wbijaj paleczek w ryz bo to dla zmarlych :-)
Nie zawracaj sobie glowy czystoscia na stole czy obok tylko rozkoszuj sie jedzeniem :-)
ALE tak naprawde znaczaca roznica dla mnie pomiedzy obyczajami przy stole Polska/Chiny to jest kultura picia alkoholu. Piwo szklankami jak my wodke na raz, a bajdziu powoli. Do tego czesto, gdy rozmawiasz z 1-2 osobami przy stole, konczysz watek to mozna sie napic w tym gronie. Analogicznie nie wypada pchac sie bo 2ka obok podnosi szklanke :-) No chyba, ze bedzie zapraszajacy znak.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #5303 przez achinger
Z głową ryby to akurat odwrotnie, powinna wskazywać na najstarszego wiekiem lub rangą biesiadnika. Kolejność siedzenia też jest ważna, ale tu na pewno wskażą ci miejsce, a jak nie to oczywiście nie wypada siadać w centralnym lub sprawiającym wrażenie ważnego miejscu.

Ganbei!

Więcej
3 lata 8 miesiąc temu #6094 przez janpasztet
Ja kiedyś oglądałem w Galileo że mlaskanie jest ok - ponieważ to świadczy o tym że ci smakuje.

U nas hurtownia fryzjerska mamy takie rzeczy jak
kosmetyki macadamia

Więcej
3 lata 7 miesiąc temu #6123 przez HongKongDreaming
Mi się nasuwają na wstępie trzy zwyczaje, choć mogą one być popularne tylko w południowych Chinach, dlatego proszę brać ewentualną poprawkę.
1. Jeśli ktoś dolewa Ci herbaty podziękuje stukając dwoma zgiętymi palcami w stół
2. Zostawiaj resztki! W przeciwieństwie do naszej kultury zachodniej, gdzie nie wypada zostawiać jedzenia. Na Wschodzie jeśli zjesz wszystko w szybkim tempie i nic nie zostanie będzie to raczej świadczyło, że gospodarz nie podjął Ciebie odpowiednio i jedzenia było zbyt mało.
3. Nie odmawiaj starszym! Jeśli starsza osoba Ciebie częstuje jakimiś przysmakami to koniecznie przyjmij do miseczki, nawet jak nie będziesz w stanie zjeść odmowa jest niemile widziana!

Czas generowania strony: 0.178 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba