Sonda- tradycje pogrzebowe

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #3914 przez Bandicota
Szukam informacji na temat obecności/braku tradycji powtórnego pochówku 二次葬 i zwiazanej z nią profesji 撿骨師 współcześnie w różnych regionach Chin/Azji. Jesli jesteście/byliście w miejscu, gdzie zwyczaj ten występuje- albo jesteście pewni, że w jakimś miejscu go niewątpliwie nie ma - dajcie znać proszę!
Z góry dziekuję za odzew i przy okazji życzę wszystkim wesołych świąt

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #3915 przez Yao laoshi
O tym zwyczaju nie mogę, niestety, niczego powiedzieć, ale jeśli interesuje Cię tematyka funeralna, bardzo ciekawe rzeczy przeczytać można w książce Liao Yiwu 2009. "The Corpse Walker. Real-Life Stories, China from the Bottom Up". New York: Anchor Books.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #3925 przez Camillvs
Chinka z centrum Chongqingu będąca moją żoną kojarzy to tylko ze starożytnością.

人在江湖,身不由己!

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #3928 przez Bandicota
@Yao laoshi, @Camillvs,

Bardzo Wam dziekuje za informacje. Ta tradycja jest nadal kultywowana na Tajwanie. Wlasnie wglebiam sie w ten temat. Jestem bardzo ciekawa, czy na Kontynencie mozna jeszcze spotkac sie z przenoszeniem kosci z miejsca na miejsce (oczywiscie nie mowie o przenoszeniu lyzka kopary w procesie kopania pod fundamenty kolejnego centrum handlowego) Domyslam sie, ze na skutek skutecznej promocji kremacji, trzymanie sie tradycji moze byc dosc trudne.

Na razie niezbyt goraczkowo szukam danych - ot, tak sobie sonduje, korzystajac z okazji ze forumowi aktywisci przebywali/ja w bardzo roznorodnych okolicach.

Z okazji Nowego Roku i jednoczesnie z okazji 100-lecia Republiki- zycze wszystkim jak najlepiej.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #3929 przez xiaobai
Bandicota, ja spotkalam z wspominkami (konkretnie sztuk jeden) na ten temat w Yunnanie, w malych wioskach w okolicach 元阳, wsrod mniejszosci 彝. Niestety trudnosci w komunikacji (znaczna częsć mieszkańców takich wiosek w wieku pozaszkolnym po mandarynsku nie mowi wlasciwie nic) sprawily, ze nie udalo mi sie dowiedziec nic wiecej.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #3934 przez Sebastian
Wśród Bajów z okolic Dali w Yunnanie tez zwyczaj raczej nie występuje. Ani moja teściowa, ani nikt z rodziny, ani nikt, o kim wiem nie został w ten sposób pochowany.

Czas generowania strony: 0.713 s.
Zasilane przez Forum Kunena
FaLang translation system by Faboba